نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/01     ساعت:   19:40:43
بازدید:   295
 
 
ضرورت تشکیل کرسی علمی الهیات رضوی با حضور استادان و دانشمندان حوزه و دانشگاه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

حجت الاسلام محمد تقی سبحانی پیشنهاد داد: ضرورت تشکیل کرسی علمی الهیات رضوی با حضور استادان و دانشمندان حوزه و دانشگاه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی.


حجت الاسلام محمد تقی سبحانی در نشست تخصصی تراث حکمی امام رضا(علیه السلام) که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی و با همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی شعبه مشهد به مناسبت دهه کرامت برگزار شد، پیشنهاد داد: ضرور است کرسی علمی الهیات رضوی با حضور استادان و دانشمندان حوزه و دانشگاه تشکیل شود که روی موضوعات متمرکز الهیاتی امام رضا(علیه السلام) پژوهش کنند و آن را در جلسات و نشست های تخصصی نقد و بررسی ارائه کنند.

محمدتقی سبحانی با بیان این نکته افزود:  امروز  معارف رضوی به دلیل بلوغ و درگیری با همه ادیان و مکاتب، دستگاهی معرفتی جهانی و قابل عرضه به دنیا است.

وی ادامه داد: بنابراین برای آنکه بتوانیم این میراث را به زبان مناسب به جامعۀ شیعه و جهان علم عرضه کنیم، باید کرسی‌هایی تشکیل شود تا الهیات رضوی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

سبحانی تصریح کرد: امام رضا (علیه السلام) حدود ده تا دوازده قاعدۀ اساسی را در معرفت ربوبی عرضه کرده است که این موارد از مبانی معرفت‌شناسی شروع می‌شود تا مباحث مربوط به ذات و صفات الهی، رابطۀ انسان و خدا، نظام اراده، نظام هدایت و امثال این.

وی افزود: این قواعد که به صورت گزاره‌های تعریف شدۀ روشن در عبارات امام رضا(علیه السلام) آمده و گاه با تکرار و گاهی هم با بیان‌های مختلف ابعادش روشن شده است، نشان می‌دهد که یک ارتباط وثیق بین این مجموعه وجود دارد؛ به طوری که اگر شما یکی از این عناصر را از مجموعه بیرون بکشید و بخواهید مخالف آن را بگذارید، دستگاه حکمی به هم می‌ریزد و دیگر سیستم پاسخگو نخواهدبود.