نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/01     ساعت:   19:40:57
بازدید:   147
 
 
«زندگی و فضیلت آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» اثر برتر یازدهمین جشنواره کتاب رضوی شد.

«زندگی و فضیلت آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» یکی از آثار تازه منتشر شده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که به تازگی منتشر شده و در یازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی به عنوان اثر برتر انتخاب شده است.


در یازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی که به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، برگزار شد، 4 اثر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزیده شد. کتاب «زندگی و فضیلت آل عبا (علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» یکی از این آثار است.
کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» مجموعه حدیثی و تاریخی منسجم و فشرده‌ای است که اطلاعات ارزشمندی را درباره زندگی، سیره و اخلاق آل عبا(علیهم السلام) از زبان حضرت رضا(علیه السلام) برای خوانندگان ارائه می‌کند.
برخی از اطلاعات کتاب، احادیث گهرباری است که آن حضرت از پدران گرامی خویش شنیده و بازگو می‌کند و پاره‌ای دیگر نیز دیدگاه‌ها و تحلیل‌های شخصی ایشان درباره وقایع و موضوعات خاص مربوط به زندگی آل‌عبا(علیهم السلام) است که در پاسخ به سؤالات اصحاب یا در مجالس بحث و مناظره‌های علمی بازگو شده است.
از آنجایی که آثار فراوانی درباره زندگی و فضیلت آل عبا(علیهم السلام) به رشته تحریر در آمده است، ولی اثری که بتواند سخنان و دیدگاه‌های حضرت رضا(علیه السلام) را درباره آن حضرت در یک مجموعه منسجم گردآوری کند تا کنون تدوین نشده است. از این رو سید حسن حسینی نویسنده این کتاب، در اثر پیش رو با در نظر گرفتن این رسالت، کوشیده با استفاده از منابع معتبر و موثق حدیثی، تاریخی و فقهی، مجموعه‌ای از احادیث حضرت رضا(علیه السلام) را درباره زندگی، سیره، اخلاق و فضیلت‌های آل عبا گردآوری کند.
کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» در 5 بخش سامان یافته است و پس از مقدمه، از زبان حضرت رضا(علیه السلام) به صورت مختصر به بررسی حدیث کسا پرداخته شده است.
در بخش‌های یکم تا پنجم این کتاب ، به ترتیب زندگی، سیره و فضیلت‌های پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، حضرت علی(علیه السلام)، حضرت فاطمه(سلام الله علیها)، امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام)، از دیدگاه امام رضا(علیه السلام) مورد بررسی قرار گرفته و در هر بخش، اطلاعات مستند و سودمندی درباره هر یک از آن بزرگواران که اسوههای برجسته انسانیت هستند ارائه شده است.
معجزات پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در مکه، تغییر قبله، فضایل پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، واقعه غدیر، جانشینی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، دشمن علی دشمن خداست، فضیلت های حضرت فاطمه(سلام الله علیها)، زندگانی امام حسن(علیه السلام)، ثواب زیارت قبر امام حسین(علیه السلام)، محرم و عاشورا و... عناوین برخی از موضوعاتی است که در فصول پنج گانه این کتاب به آن اشاره شده است.
کتاب، «زندگی و فضیلت‌های آل عبا در کلام امام رضا(علیه السلام)» در شمارگان یک هزار نسخه و در قطع وزیری تهیه و تنظیم شده و در اختیار علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی قرار گرفته است.