نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   21:45:52
بازدید:   702
 
 
مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام: دعوت به اتحاد و همبستگی از نکات آموزندۀ سیرۀ ائمۀ اطهار(علیهم السلام) است.

مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام گفت: یکی از نکات آموزندۀ سیرۀ ائمۀ اطهار(علیهم السلام) دعوت به اتحاد، همبستگی و اخوت و مودت اسلامی است.


مولوی احمد صارمی در همایش علمی پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» که با حضور جمعی از علما و محققان سنی و شیعه در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: وحدت اسلامی می‌تواند تکیه‌گاه استواری برای مسلمانان در رویارویی با فرهنگ‌ها و تمدن‌ها باشد.
وی تصریح کرد: وحدت اسلامی یک باور و اعتقاد راسخ است که ریشه در نصوص روایی دارد. علما باید درس شیرین و لذت بخش وحدت و اتحاد اسلامی را بیاموزند و به آن عمل کنند.
مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام، ادامه داد: وحدت اسلامی یکی از آرزوهای دیرینه امت اسلامی است. تمام مسلمانان شکوفایی دوباره تمدن اسلامی و مجد اسلام را خواستارند. وحدت، همبستگی و انسجام مذاهب اسلامی با عمل به قرآن و بازگشت به سیره عملی رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) تحقق می‌یابد.
وی با بیان اینکه وحدت اسلامی به معنی این است که مسلمانان علاوه بر حفظ عقاید و پایبندی در روابط اجتماعی، سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی با مسلمانان دیگر همسو و تابع مصالح عالیه اسلام باشند، افزود: امام رضا(علیه السلام) برای تحقق و تقویت وحدت، تلاش‌های بسیاری انجام دادند.
این پژوهشگر اهل تسنن، با بیان اینکه امام علی (علیه السلام) اتحاد را نزول برکات و مایه عزت و رشد اعتلای امت اسلامی و تفرقه را فتنه شیطانی و نشان گمراهی دانستند، اضافه کرد: نقش اساسی اهل بیت (علیهم السلام) در راستای وحدت در چندین محور از جمله، تاکید اهل بیت(علیهم السلام) بر محوریت قرآن، نقش ائمه اطهار (علیهم السلام) در دفاع از اسلام، مبارزه با خرافات و بدعت‌ها، تاکید بر سنت نبوی و ترویج و حفظ آن از تحریف و ترویج آموزه‌های اسلامی می‌باشد.
وی بیان کرد: قبول دعوت مامون برای ولایتعهدی از جانب امام رضا(علیه السلام)، با هدف حفظ وحدت درجامعه اسلامی بود. با وجود اینکه این امام بزگوار تمایلی به پذیرش ولایتعهدی نداشتند در حرکت نرمش قهرمانانه برای جلوگیری از تفرقه و اتحاد به تصمیم مهم سفر به خراسان و قبول ولایتعهدی مامون رضایت دادند.
مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام، با بیان اینکه حضور حضرت رضا(علیه السلام) در خراسان به منظور وحدت اسلامی بود، خاطر نشان کرد: امام رضا(ع) با این فداکاری جامعه را از خونریزی نجات دادند، پرده صلح را بر جامعه کشیدند و اتحاد بین فرق و مذاهب زیر لوای اسلام را فراهم آوردند.

اخبار مرتبط

- بررسی اسناد حدیثی امام رضا(علیه السلام) در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ وجود مقدس امام رضا(علیه السلام) رمز ائتلاف و وحدت مذاهب اسلامی است.
- در حاشیه نشست همایش علمی پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»؛ ترجمه کتاب «حکمت نامه رضوی» به زبان انگلیسی رونمایی شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی؛ هدف بنیاد پژوهش‌های اسلامی احیاء معارف اهل بیت(علیهم السلام) است.
- مسئول فرهنگی و اجتماعی دفتر نمايندگی ولی فقيه در امور اهل سنت خراسان؛ رسالت ما انتقال دانش ائمه اطهار (علیهم السلام) به مردم است.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی سومین پیش نشست همایش «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- یکی ازپژوهشگران اهل سنت؛ محبت اهل‌بیت (علیهم السلام) ریشه قرآنی دارد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ دومین پیش نشست همایش «امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- علمای رجالی اهل سنت، امام هشتم(علیه السلام) را از راویان ثقه می‌دانند.
- اولین حوزۀ فکری امام رضا(علیه السلام) بحث دفاع از توحید بوده که وجه مشترک شیعه و اهل سنت است.
- حدیث حصن اعتبار سندی ویژه‌ای نزد راویان حدیثی اهل سنت دارد.
- امام جمعه اهل تسنن تربت‎جام؛ محبت امام رضا(علیه السلام) نقطه اتصال اهل سنت و شیعه در ايران است.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نخستین پیش نشست همایش علمی- پژوهشی میراث حدیثی امام رضا(علیه السلام) در متون روایی اهل سنت برگزار شد.
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محبت اهل بیت(علیهم السلام) راه نجات انسان است.
- دبیر همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت خبر داد: انتشار فراخوان همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت