نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   21:46:14
بازدید:   600
 
 
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی؛ هدف بنیاد پژوهش‌های اسلامی احیاء معارف اهل بیت(علیهم السلام) است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی گفت: هدف بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی احیاء معارف اهل بیت(علیهم‌السلام) است.


آیت الله محمد محمدی ری شهری در همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»  که با حضور علیرضا رشیدیان؛ استاندار خراسان رضوی و جمعی از پژوهشگران و محققان در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین معارف رضوی در منابع اهل سنت پرداخت و اظهار کرد: این موضوع بسیار مهم است و زمینه تقریب مذاهب را فراهم می‌کند.
وی با بیان اینکه بهترین راه وحدت شیعیان محبت و مودت اهل بیت(علیهم‌السلام) است، ابراز کرد: این همایش که در آستانه میلاد با سعادت امام رضا(علیه السلام) تدارک دیده شده است با هدف اظهار محبت به اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام)، تشکیل شده و تجلی چند آیه از آیات شریف قرآن مجید است.
آیت الله ری شهری ادامه داد: در آیاتی از قرآن کریم آمده است: محبت اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) راه رسیدن به رضوان الهی برای انسان است. همچنین در حدیثی از رسول گرامی اسلام(ص)، محبت اهل بیت(علیهم‌السلام) را سود دنیا و آخرت می‌داند.
وی بیان کرد: در شرایط کنونی که جهان اسلام در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته و تمام جهان کفر در برابر اسلام ایستاده است استکبار به دنبال این است که بین شیعه و سایر مذاهب اختلاف ایجاد کند نمونه آن در کشورهای عراق و سوریه دیده می‌شود.
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی افزود: مهم‌ترین کار پژوهشگاه‌های آستان‌های مقدس در سراسر جهان عمل به این حدیث امام رضا(علیه السلام) با مضمون«خدا رحمت کند کسی را امر ما را با فراگیری تعالیم ما و یاد دادن و رساندن آن به مردم احیا کند چرا که اگر مردم محاسن کلام ما را می‌دانستند بدون شک از ما تبعیت می‌کردند».
وی یکی از اقدامات ارزنده تولیت آستان قدس رضوی را تحرک بخشیدن به بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی دانست و اظهار کرد: کمک به محرومان، توسعه آستان قدس رضوی و ... از جمله اقدامات بسیار ارزنده آستان قدس رضوی است اما آنچه که از همه مهم‌تر بوده اشاعه فرهنگ رضوی است.
آیت الله ری شهری، گسترش معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان را یکی از راه‌های زمینه‌سازی در راستای جهانی شدن اسلام معرفی و اضافه کرد: هر مجموعه‎ای که توان بیشتری دارد برای عمل کردن این رهنمود امام رضا(علیه السلام) مسئولیت سنگین‌تری دارد.
وی محاسن اهل بیت(علیهم‌السلام) را همان محاسن قرآن دانست و تصریح کرد: معارف اهل بیت (علیهم السلام) چیزی جز معارف قرآن و سنت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) نیست و این نکته در روایات بسیاری آمده است.
رئیس مؤسسه علمی- فرهنگی دارالحدیث در ادامه به معرفی فعالیتهای این مؤسسه پرداخت و تصریح کرد: مؤسسه علمی- فرهنگی در سال 66  با تمهیدات امام راحل(رحمه الله علیه) آغاز بکار کرده است و در سال 74 رسما افتتاح شد، این مرکز تاکنون خدمات بسیاری را با بهره‌مندی از منابع شیعه و سنی ارائه داده است.
آیت الله ری شهری گفت: اکثر آثاری که در کتابخانه‌های اهل سنت دیده نمی‌شود، در کتابخانه این مؤسسه یافت می‌شود، کتاب‌های حدیثی و مرتبط با حدیث در جهان اسلام جمع آوری شده و در کتابخانه مؤسسه دارالحدیث که تخصصی ترین کتابخانه حدیثی در جهان اسلام است، وجود دارد.
گفتنی است؛ سخنرانی، ارائه مقاله، کلیپی از فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و کتاب سال رضوی و  همچنین رونمایی از کتاب «حکمت نامه رضوی» از مراسم این نشست بود.

اخبار مرتبط

- بررسی اسناد حدیثی امام رضا(علیه السلام) در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ وجود مقدس امام رضا(علیه السلام) رمز ائتلاف و وحدت مذاهب اسلامی است.
- در حاشیه نشست همایش علمی پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»؛ ترجمه کتاب «حکمت نامه رضوی» به زبان انگلیسی رونمایی شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام: دعوت به اتحاد و همبستگی از نکات آموزندۀ سیرۀ ائمۀ اطهار(علیهم السلام) است.
- مسئول فرهنگی و اجتماعی دفتر نمايندگی ولی فقيه در امور اهل سنت خراسان؛ رسالت ما انتقال دانش ائمه اطهار (علیهم السلام) به مردم است.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی سومین پیش نشست همایش «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- یکی ازپژوهشگران اهل سنت؛ محبت اهل‌بیت (علیهم السلام) ریشه قرآنی دارد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ دومین پیش نشست همایش «امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- علمای رجالی اهل سنت، امام هشتم(علیه السلام) را از راویان ثقه می‌دانند.
- اولین حوزۀ فکری امام رضا(علیه السلام) بحث دفاع از توحید بوده که وجه مشترک شیعه و اهل سنت است.
- حدیث حصن اعتبار سندی ویژه‌ای نزد راویان حدیثی اهل سنت دارد.
- امام جمعه اهل تسنن تربت‎جام؛ محبت امام رضا(علیه السلام) نقطه اتصال اهل سنت و شیعه در ايران است.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نخستین پیش نشست همایش علمی- پژوهشی میراث حدیثی امام رضا(علیه السلام) در متون روایی اهل سنت برگزار شد.
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محبت اهل بیت(علیهم السلام) راه نجات انسان است.
- دبیر همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت خبر داد: انتشار فراخوان همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت