نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/02     ساعت:   17:15:14
بازدید:   771
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.

در آستانه میلاد با سعادت امام رضا(علیه السلام) همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.


بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی که به منظور تبیین و ترویج معارف رضوی و گسترش فرهنگ و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) با تأکید بر گفت و گو بین مذاهب اسلامی، از سال‌های گذشته، همزمان با دهۀ کرامت رضوی، برنامه‌های علمی و پژوهشی خود را در قالب همایش‌ها و نشست‌های علمی برگزار کرده است؛ یکی از این برنامه‌ها، همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» است که امروز با حضورعلمای اهل تسنن و شیعه تالار شیخ طبرسی بنیاد برگزار شد.

این همایش با سه پیش نشست در شهرستان‌های تربت جام، تایباد و سرخس و با حضور علمای اهل تسنن و تشیع برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین محمود مرویان حسینی؛ مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، به بیان اهداف همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» پرداخت و آیت الله محمد محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی و رئیس مؤسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث نیز  به موضوع معارف رضوی در منابع اهل سنت اشاره کرد.

مولوی احمد صارمی؛ مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام نیز موضوع وحدت اسلامی و نیاز جامعه امروز به همدلی و همبستگی ادیان و مذاهب را تبیین کرد.

رونمایی از کتاب «حکمت نامه رضوی» که به زبان انگلیسی نگاشته شده است و اثر فاخر آیت الله محمد ری شهری است از دیگر برنامه‌های اجرایی این نشست بود. در پایان این مراسم نیز دو تن از پژوهشگران اهل تسنن و شیعه مقالات خود را ارائه کردند.

گفتنی است:سخنرانی، ارائه مقاله، گزارشی ویدئویی از فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و نیز روند برگزاری پیش‌نشست‌های همایش و رونمایی از کتاب «حکمت نامه رضوی» از مراسم این نشست بود.

اخبار مرتبط

- بررسی اسناد حدیثی امام رضا(علیه السلام) در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ وجود مقدس امام رضا(علیه السلام) رمز ائتلاف و وحدت مذاهب اسلامی است.
- در حاشیه نشست همایش علمی پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»؛ ترجمه کتاب «حکمت نامه رضوی» به زبان انگلیسی رونمایی شد.
- مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام: دعوت به اتحاد و همبستگی از نکات آموزندۀ سیرۀ ائمۀ اطهار(علیهم السلام) است.
- تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی؛ هدف بنیاد پژوهش‌های اسلامی احیاء معارف اهل بیت(علیهم السلام) است.
- مسئول فرهنگی و اجتماعی دفتر نمايندگی ولی فقيه در امور اهل سنت خراسان؛ رسالت ما انتقال دانش ائمه اطهار (علیهم السلام) به مردم است.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی سومین پیش نشست همایش «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- یکی ازپژوهشگران اهل سنت؛ محبت اهل‌بیت (علیهم السلام) ریشه قرآنی دارد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ دومین پیش نشست همایش «امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- علمای رجالی اهل سنت، امام هشتم(علیه السلام) را از راویان ثقه می‌دانند.
- اولین حوزۀ فکری امام رضا(علیه السلام) بحث دفاع از توحید بوده که وجه مشترک شیعه و اهل سنت است.
- حدیث حصن اعتبار سندی ویژه‌ای نزد راویان حدیثی اهل سنت دارد.
- امام جمعه اهل تسنن تربت‎جام؛ محبت امام رضا(علیه السلام) نقطه اتصال اهل سنت و شیعه در ايران است.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نخستین پیش نشست همایش علمی- پژوهشی میراث حدیثی امام رضا(علیه السلام) در متون روایی اهل سنت برگزار شد.
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محبت اهل بیت(علیهم السلام) راه نجات انسان است.
- دبیر همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت خبر داد: انتشار فراخوان همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت