نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/06     ساعت:   20:52:23
بازدید:   185
 
 
مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «المعجم» در زمینه علوم اسلامی تولید علم می‌کند.

مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: کتاب ارزشمند «المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغته» اثری است که در زمینه علوم اسلامی مبتنی بر قرآن، تولید علم می‌کند.


حجت الاسلام و المسلمین مؤمن زاده، در حاشیه بازدید پروفسور ادوارد؛ استاد فلسفه غربی در دانشگاه آمریکا و دکتر یوسف رحمان استاد تاریخ جهان، دو مسیحی از کشور لبنان، از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: این مرکز از سال 63 به همت آستان قدس رضوی تأسیس شده است و گروه مطالعات قرآنی یکی از گروه‌های فعال بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بوده که تا کنون آثار فاخری تولید کرده است.

وی با بیان اینکه، گروه مطالعات قرآنی در حال انجام دو پژوهش مهم قرآنی است، ابراز کرد: کتاب «المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغته» یکی از این فعالیت‌هاست که تا کنون 35 جلد از این اثر به چاپ رسیده است و کتاب «نصوص فی العلوم القرآن» از دیگر کارهای این گروه محسوب می شود که تا کنون 10 جلد از آن به چاپ رسیده است.

مؤمن زاده با اشاره به خصوصیات اثر ارزشمند «المعجم» گفت: لغات قرآن به ترتیب حروف الفبا چینش شده و شرح هر لغت در چهار بخش ارائه  شده است. ابتدا توضیحی کوتاه پیرامون ساختار لغت و تعداد کاربرد آن در سوره‌های مختلف قرآن گزارش شده و سپس معنای واژه در منابع لغوی -به ترتیب تاریخ تألیف- ارزیابی می‌شود.

وی ادامه داد: پس از آن، نظرات مفسران گوناگون از صدر اسلام تا زمان معاصر درباره‌ آن واژه آورده می‌شود و سپس از وجه ادبی به تحلیل واژه و ریشه‌شناسی آن و تبیین معنای حقیقی و مجازی آن می‌پردازد. در بخش آخر نیز که مهم‌ترین بخش است، کاربردهای قرآنی آن واژه بر اساس تدبر و تحلیل اطلاعات توسط نویسنده به خواننده ارائه می‌شود.

بدین‌سان پژوهندۀ قرآنی پس از اطلاعات لغوی، تفسیری و ادبی که به‌دست می‌آورد، در ابتدا، از مراجعه به دیگر کتاب‌های لغت بی‌نیاز می‌شود و در مرحله بعد، با بهره‌وری از تحلیل مؤلفان در کتاب، می‌تواند معنایی دقیق از واژه کسب کند و در راه تدبر قرآنی از آن سود ببرد.

مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، تصریح کرد: این کتاب فراتر از یک کتاب لغت و به‌نوعی مجموعه‌ای از معارف قرآنی است و بزرگ‌ترین مجموعه قرآنی در جهام اسلام به شمار می‌رود که با موضوع قرآن کار شده است.