نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/29     ساعت:   16:59:06
بازدید:   72
 
 
بازپژوهشی سیره رضوی را در همایش سیره امام رضا(علیه السلام) دنبال می‌کنیم.

مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم گفت: باز پژوهشی سیره رضوی را در همایش سیره امام رضا(علیه السلام) دنبال می‌کنیم و این سیره ظرفیت‌های متعددی دارد.


حجت‌الاسلام دکتر علی راد با اشاره به اینکه نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم بهمن ماه سال گذشته تاسیس شده است، ابراز کرد: این نمایندگی همزمان با ایام دهه کرامت رضوی برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است که یکی از این برنامه‌ها برگزاری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)، آموزه‌ها و کارکردها» است.

وی با اشاره به اهداف برگزاری همایش سیره امام رضا(علیه السلام) اظهار کرد: این همایش ترویج گفتمان علمی در بین نخبگان نسبت به سیره امام رضا(علیه السلام) است و به دنبال این هستیم که فرهنگ رضوی را به یک چالش در نخبگان حوزوی تبدیل کنیم.

مسئول دفتر نمایندگی بنیاد پژوهش‌‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم افزود: امروزه بحث اطلاع رسانی و اهتمام به خبر در حوزه علم، اثر اساسی دارد و نقش رسانه قابل انکار نیست.

وی خاطرنشان کرد کرد: این همایش همزمان با نخستین روز دهه کرامت در قم برگزار شد و دارای دو نشست تخصصی صبح و عصر بود. نشست اول با موضوع قرآن و دومین نشست با محوریت تاریخ و سیاست با حضور استادانی برجسته برگزار شد.

دکتر راد تصریح کرد: این همایش در دیگر مراکز استان‌ها همچون تبریز و اصفهان در تاریخ‌های 27 و 31 تیرماه برنامه‌ریزی شده است. این نمایندگی در تلاش است بحث سیره رضوی را به عنوان مسئله و چالش مورد توجه قرار دهد و در این استان‌ها بحث و گفت و گو کند.

مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم تصریح کرد: یکی از برنامه‌های دیگری که در این ایام از سوی نمایندگی بنیاد در قم بر گزار شد، برگزاری نخستین نشست مشترک انجمن‌ها و قطب‌های علمی در بنیاد با برنامه ریزی قم بود.

وی ادامه داد: این نشست، با حضور 19 تن از رؤسای انجمن‌ها و قطب‌های علمی قم در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد که امیدواریم این اجلاسیه دستاوردهای مثبتی را به همراه داشته باشد.

اخبار مرتبط

- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همایش علمی «سیرۀ امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.
- بررسی اهداف و برنامه‌های برگزاری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها وکارکردها»
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است.
- حجت الاسلام دکتر مهدوی راد: روایات در سنجش با قرآن کریم مبیّن هستند.
- حجت الاسلام برنجکار: عقل و وحی ملازم یکدیگرند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: امروز بیش از هر زمانی نیازمند رفتار کریمانه گروه های مختلف جامعه هستیم.
- مقایسه دانشمندان با انبیاء و معصومین (علیهم السلام) اشتباه است.
- ربا عنصر متناسب با نظام سرمایه داری است.
- عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛ پدیده «غلو» به عنوان جریان انحرافی، ادیان الهی را به چالش کشیده است.
- عضو انجمن کلام اسلامی حوزه؛ تمام مسلمانان جیره‌خوار معارف اهل بیت(علیهم السلام) هستند.