نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/01     ساعت:   07:42:41
بازدید:   174
 
 
کتاب «امام رضا(علیه السلام) پیشوای هشتم» در یازدهمین جشنواره کتاب سال رضوی برگزیده شد.

«امام رضا(علیه السلام)پیشوای هشتم» عنوان اثری است که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده و در یازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی به عنوان کتاب برتر انتخاب شده است.


این اثر در بخش کتاب برتر و با محور تاریخ و سیره رضوی در یازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی که به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد، با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان آستان قدس رضوی در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آسان قدس رضوی برگزار شد، به عنوان اثر برتر انتخاب شد.

کتاب «امام رضا(علیه السلام)پیشوای هشتم» روایتی ساده، علمی و مستند از زندگی، هجرت و آموزه‌های امام رضا(علیه السلام) دارد. این اثر در 6 فصل با موضوعات سرگذشت پیشوای هشتم (از ولادت تا شهادت)، سیره پیشوای هشتم(علیه السلام)، سیره اجتماعی امام(علیه السلام)، مهر پیشوای هشتم(علیه السلام)، جلوه امامت، زیارت و پیغام پیشوای هشتم(علیه السلام) نگاشته شده است.

کتاب حاضر، همچنین شامل موضوعات و مباحثی چون خانواده امام رضا(علیه السلام)، هجرت به ایران، مناظره با دانشمندان، تحلیل هجرت و شهادت امام رضا(علیه السلام)، سیره عبادی و اجتماعی امام(علیه السلام)، پاداش و آثار زیارت و... می‌شود.

در بخشی از این کتاب، با موضوع توسل به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است: توسل به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بین شیعه و اهل سنت امری رایج است. شایسته است که زائر در کنار قبر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) زیاد دعا و استغاثه کند و متوسل شود و شفاعت بخواهد و بی‌تابی کند. سزاوار است که خداوند شفاعت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را در حق او بپذیرد.

کتاب «امام رضا(علیه السلام) پیشوای هشتم» به قلم روان و متفاوت حجت الاسلام قنبر علی تیموری نگاشته شده و کوشیده است با تکیه بر منابع معتبر و به اختصار و شیوایی، هم زندگانی امام رضا(علیه السلام) را بشناساند و هم با ارائۀ فرازهایی تاریخی و نمونه‌هایی از سخنان و رفتار پسندیده ایشان، درسی زندگی آموز دهد. مطالعه این اثر، هم موجب افزایش شناخت و معرفت خوانندگان و هم سبب آموختن شیوه زندگی اسلامی می‌شود.

این کتاب ارزشمند در شمارگان یک هزار و پانصد نسخه در قطع رقعی تهیه و تنظیم شده است و در اختیار علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی قرار گرفته است. مطالعه این کتاب هم موجب افزایش شناخت و معرفت خوانندگان می‌شود و هم سبب آموختن شیوۀ زندگی اسلامی. به امید آن که دلی را به آن حضرت آشنا و جانی را از مهربانی و ولایتش سیراب سازد.