نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/07     ساعت:   14:20:37
بازدید:   214
 
 
مدیر دفتر همکاری‌ها و پژوهش‌های اسناد و نسخ خطی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ تصحیح متون و احیا نسخه‌های خطی یکی از فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی است.

مدیر دفتر همکاری‌ها و پژوهش‌های اسناد و نسخ خطی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصحیح متون و احیا نسخه‌های خطی را یکی از فعالیت‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی دانست.


سید محسن ناجی نصرآبادی در حاشیۀ مراسم بازدید پروفسور ادوارد؛ استاد فلسفه غربی در دانشگاه آمریکا و دکتر یوسف رحمان استاد تاریخ جهان، دو مسیحی لبنانی از فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، عنوان کرد: 35 سال از تأسیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی می‌گذرد. این مجموعه، با حمایت آستان قدس رضوی  احداث شده است و گروهی از پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: این مرکز در مقطعی دارای 20 گروه‌ پژوهشی مختلف از جمله مطالعات قرآنی، حدیث پژوهی، فقه و اصول، اقتصاد اسلامی، جغرافیا و ممالک اسلامی و.... بوده است که آثار و پژوهش‌هایی با موضوعات مختلف تولید و عرضه کرده‌اند.

ناجی تصریح کرد: یکی از کارهایی که در گروه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، انجام می‌شود، تصحیح متون خطی و احیای نسخه‌های خطی است که می‌توان یکی از دلایل اهتمام به این موضوع را وجود کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی در مجاورت این مرکز دانست.

وی تصریح کرد: در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، حدود 100 هزار نسخۀ خطی وجود دارد که قدمت برخی از آنها مربوط به اوایل قرن سوم و چهارم می‌شود. قدیمی‌ترین نسخه‌ای که نشان می‌دهد آستان قدس رضوی کتابخانه‌ای در مجاورتش بوده، مربوط به سال‌ 345 هجری قمری می‌شود که وقف آستان قدس رضوی شده است.

مدیر دفتر همکاری‌ها و پژوهش‌های اسناد و نسخ خطی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: قدمت برخی از قرآن‌ها از نوع ورق، نوع خط و جوهر مشخص می‌شود. قدیمی‌ترین نسخه خطی مربوط به سال 50 هجری می‌شود که در یکی از کتاب‌خانه‌های انگلستان موجود بوده و به نمایش گذاشته شده است.

گفتنی است: این گروه در ادامه بازدید خود با فعالیت‌های گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی آشنا شدند.