نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/09     ساعت:   09:19:49
بازدید:   176
 
 
مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مطرح کرد؛ لزوم توجه به تسهیل زیارت اهل سنت در حرم علی بن موسی الرضا(علیه السلام)

مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: از آنجایی که اهل سنت بخش قابل توجهی از زائران حرم علی بن موسی الرضا(علیه السلام) را تشکیل می‌دهند ما به دنبال این هستیم که شرایط زیارتی آسان و مطلوب را برای آنان فراهم کنیم.


امیر سلمانی رحیمی، در مراسم دیدار با جمعی از ائمه جماعات اهل سنت و دانشجویان جامعه المصطفی از استان گلستان که در محل نمایشگاه دائمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به فعالیت‌های این مرکز اشاره کرد و گفت: حاصل تلاش‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی از سال 1363 تا کنون انتشار بیش از 2 هزار عنوان کتاب در 4 هزار جلد اثر با شمارگان 15 میلیون نسخه است.

وی ابراز کرد: افزون بر انتشار آثاری با موضوعات مختلف، این مرکز تا کنون نشست‌های علمی و پژوهشی و همایش‌هایی را متناسب با نیاز گروه‌ها، مطالب و مباحث روز در سطوح مختلف برگزار کند.         

رحیمی با بیان اینکه وظیفه آستان قدس رضوی خدمت به زائران است، تصریح کرد: گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از تعداد 2000 عنوان کتاب منتشر شده، 218 عنوان کتاب را در موضوع امام رضا(علیه السلام) و زیارت به چاپ رسانده است.

وی همچنین، افزود: دیگر کتاب‌های تولید شده این مرکز، با موضوعات قرآن و علوم قرآنی، حدیث، لغت، تاریخ اسلام، کلام و اندیشه اسلامی، اخلاق و تربیت اسلامی و.... در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است و  سعی شده است تمام علومی که به  عنوان علم اسلامی از آن یاد می‌شود، مورد توجه قرار گیرد.

مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ضمن این مطلب که آثار منتشر شده با موضوع امام رضا(علیه السلام) به 10 زبان زنده دنیا ترجمه شده است، گفت: کتاب‌های «امام رضا(علیه السلام) از دیدگاه اهل سنت»، «زیارت از دیدگاه اهل سنت» و «حدیث سلسله الذهب» از جمله آثاری است که از منابع اهل سنت و شیعه بهره‌مند شده و به رشته تحریر در آمده است.

وی افزود: برخی از نشست‌های تدارک دیده شده در بنیاد پژوهش‌ها، به صورت منظم و سالانه برگزار می‌شود. نشست امام رضا(علیه السلام) و اهل سنت یکی از این نشست‌هاست که تلاش می‌شود از راهنمایی‌ها و سخنان استادان و علمای اهل سنت نیز بهره ببریم.

رحیمی ادامه داد: ما در تلاش هستیم همانگونه که امام رضا(علیه السلام) متعلق به تمام مسلمانان هستند محوری برای برادری و نزدیک شدن مذاهب اسلامی باشند و همچنین به دنبال این هستیم که زائران اهل سنت که تعدادشان هم قابل توجه است، در محیط آستان قدس رضوی آسوده تر زیارت کنند.