نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/14     ساعت:   16:55:36
بازدید:   156
 
 
مدیر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: پاسخ‌گویی به نیازهای فرهنگی جامعه یکی از سیاست‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی است.

مدیر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی پاسخ‌گویی به نیازهای فرهنگی و علمی جامعه را یکی از سیاست‌های این گروه پژوهشی دانست.


جواد قاسمی در مراسم بازدید مرجع عالیقدر آیت الله جعفر سبحانی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به معرفی فعالیت‌های این گروه پرداخت و ابراز کرد: گروه کلام و اندیشه که از اوایل تشکیل بنیاد پژوهشهای اسلامی آغاز به کارکرده در جریان تغییر و تحولات صورت گرفته از گروه‌های ادیان، حکمت و فلسفه و ترجمه انگلیسی تلفیق شده است.
وی ابراز کرد: این گروه دو سیاست علمی و فرهنگی را دنبال می‌کند، بخشی از آثارش به تحقیقات انتقادی (تصحیح و تحقیق میراث فلسفی و کلامی)، که در واقع احیای تراث فرهنگی و تمدنی به ویژه شیعه امامیه است و بخش دیگری از آنها به تحقیقات مبتنی بر مسأله‌های روز که بتواند پاسخ‌گوی نیازهای جامعه فرهنگی و علمی باشد، پرداخته است.
قاسمی یکی از کارهای کلان این گروه را انتشار کتاب «معجم اعلام المتکلمین» دانست و گفت: این اثر تا قرن ۱۳ هجری قمری، متکلمان بزرگ شیعه و سنی را به صورت توصیفی جمع‌آوری کرده است و بسیار فراتر از یک فرهنگ عادی و معمولی، آراء، اندیشه‌ها، سیراندیشه‌ها و مکتب‌های فکری متکلمان را به زبان عربی در خود جای داده است.
وی تصریح کرد: دو جلد از کتاب «معجم اعلام المتکلمین» به چاپ رسیده و جلد سوم آن هم در حال چاپ است. این معجم از منابع گوناگون کلامی، تاریخی، رجالی، شرح حال‎ها، فهرستها، طبقات و انساب جمع‌آوری شده و با توجه به سیر تاریخی، بیان شده است.
مدیر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: در این اثر، شرح مصطلحات فلسفی از ۱۰۰ کتاب جمع‌آوری شده و به صورت الفبایی تنظیم شده است و همچنین تقدم زمانی منابع لحاظ شده است.
وی بیان کرد: مجموعه «کتاب‌شناسی توصیفی ادیان» از دیگر کارهای پژوهشی این گروه است که از کتاب‌های مرجع به شمار می‌رود و در4 دفتر با عناوین مسیحیت، یهودیت، ایران و باستان و هندوخاورمیانه تنظیم شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
قاسمی تصریح کرد: «اقلیت‌های دینی خراسان درعصر امام رضا(ع)»، «دیگردوستی در سیره بنیانگذاران ادیان ابراهیمی»، «تاریخ مذاهب شیعه» و.... را می‌توان برخی از پژوهش‌های صورت گرفته توسط این گروه دانست.
وی همچنین، تبیین و دفاع از اعتقادات دینی، احیا، بازپژوهی و باز پیرایی کلام و فلسفه اسلامی، بازنگری تحلیل آثار و آراء متکلمان و فیلسوفان مسلمان، تقویت بنیان‌های فلسفی- کلامی، تعمیق و توسعه اندیشه دینی در حوزه معرفت فلسفی و کلامی و عرفان شیعی، تلاش در جهت تبیین و گسترش باورها، بینش ها و ارزش های دینی و.. را برخی از اهداف گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برشمرد.