نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/16     ساعت:   13:42:15
بازدید:   155
 
 
مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ اخلاق در ورزش از محورهای مهم پژوهشی در گروه اخلاق و تربیت اسلامی است.

حجت الاسلام وطن دوست، مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ اخلاق در ورزش را از محورهای مهم پژوهشی در گروه اخلاق و تربیت اسلامی دانست.


حجت الاسلام رضا وطن دوست در بازدید جمعی از استادان حوزۀ علمیه و امامان جمعه و جماعت قندهار افغانستان از بنیاد پژوهش‌های اسلامی، گفت: مدت سه سال از فعالیت این گروه می‌گذرد که در آغاز تأسیس آن، برابر اهداف بنیاد، محورهایی طراحی شد و پس از اولویت بندی، کارهای پژوهشی حول این محورها سامان گرفت.

مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی یکی از محورهای پژوهشی گروه را سبک زندگی اسلامی برشمرد و تصریح کرد: از آنجا که بحث سبک زندگی اسلامی همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده، بر آن شدیم که بخشی از کار پژوهشی گروه را به آن اختصاص دهیم. همچنین بر مبنای نیاز روز جامعه و صف‌آرایی صنوف مختلف در بازار کسب و کار، محور دیگری با عنوان اخلاق حرفه‌ای، تدوین و سرفصل‌هایی برای پژوهش در این زمینه تعریف شد.

وطن دوست محور دیگر در دست پژوهش گروه اخلاق و تربیت اسلامی را اخلاق در ورزش معرفی کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه ورزشکاران جامعۀ بزرگی از مردم این سرزمین را به خود اختصاص داده‌اند، می‌طلبید که برای این قشر در مباحث اخلاقی گوناگون سرفصل‌هایی ارائه شود؛ بنابراین حدود 20 سرفصل ذیل محور اخلاق در ورزش شکل گرفت و برای هریک پیشنهاده‌های مدون طراحی شد.

تصحیح متون معتبر اخلاقی که نیازمند تصحیح و باز آفرینی دارد نیز از دیگر اقدامات گروه است؛ مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی با بیان این مطلب، گفت: برخی نسخ خطی قدیمی و کتاب‌ها و آثاری که هم ارزشمند است و هم قرن‌ها فرصت تجدید نشر نیافته‌اند، بازشناسی می‌شود و با طرح و تصویب در شورای علمی گروه، روند تصحیح و نشر آن پیگیری می‌شود.

این پژوهشگر حوزۀ اخلاق و تربیت اسلامی ضمن جداسازی شیوه‌های انجام کار پژوهشی در گروه، تصریح کرد: بخشی از عناوین مصوب در قالب کار موظف و به همت و قلم پژوهشگران بنیاد انجام می‌شود و بسیاری دیگر هم به صورت قراردادی برون سپاری شده است.

حجت‌الاسلام وطن دوست با اشاره به کتاب جدید گروه اخلاق و تربیت اسلامی با عنوان «گفتمان اخلاق جهانی در تعالیم رضوی»، گفت: این اثر به مناسبت مشهد 2017 به رشتۀ تحریر درآمد؛ زیرا که در سال گذشتۀ میلادی، مشهد به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام گزیده شده بود؛ بنابراین کتاب یاد شده به دو زبان عربی و انگلیسی ترجمه شد و در دهۀ کرامت امسال در معرض علاقه‌مندان قرار گرفت. همچنین در برنامه‌های آتی آستان قدس رضوی، ترجمۀ این کتاب به زبان‌های دیگر نیز دیده شده است.

مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در پایان از بازدید کنندگان خواست که چنانچه طرحی در رابطه با رویکردهای گروه دارند، ارائه دهند تا با ارزیابی در شورای علمی، در صورت تصویب روند پژوهش و نشر آن انجام گیرد.