نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/18     ساعت:   15:36:15
بازدید:   178
 
 
مدیر گروه حدیث پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی عنوان کرد: حدیث پژوهی از نخستین گروه‌های پژوهشی بنیاد است که کار خود را زیر نظر استاد شانه چی آغاز کرد.

حجت الاسلام زبری گروه حدیث پژوهی را از نخستین گروه‌های پژوهشی بنیاد برشمرد که زیر نظر استاد شانه چی کار خود را آغاز کرد.


حجت الاسلام زبری در مراسم بازدید مرجع عالیقدر آیت الله جعفر سبحانی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابراز کرد: حدیث پژوهی از نخستین گروه‌های پژوهشی بنیاد بود که زیر نظر استاد شانه چی کار خود را آغاز کرد.

مدیر گروه حدیث پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی افزود: در این گروه، پژوهشگرانی از حوزه و دانشگاه گرد هم جمع آمده‌اند که طرح‌های پژوهشی در حوزۀ علوم حدیث در دست کار دارند.

وی با اشاره به تألیف، ترجمه و بازآفرینی و نشر بیش از ۲۱۰ عنوان کتاب حدیثی در گروه حدیث پژوهشی، شماری از کتاب‌های شاخص گروه را برشمرد و گفت:  دورۀ ۱۰ جلدی سنن النبی(صلی الله علیه و آله و سلم)، موسوعۀ الحدیث النبوی، سیرۀ النبی المصطفی، ینابیع المودۀ ذی القربی و مناهج الفقها از جمله آثار منتشر شده در این گروه است.

زبری اظهار داشت: کتاب «هدایت الأمه» از شیخ حر عاملی نیز در این گروه برای نخستین بار تصحیح و منتشر شد. این اثر در ۸ جلد زیور طبع آراسته شده است و شیخ عاملی پس از کتاب وسائل الشیعه آن را به عنوان رسالۀ توضیح المسائل برای مؤمنان نگارش کرده است.

وی افزود: مجموعۀ الحکم من کلام الامام امیرالمؤمنین(علیه السلام) که شامل ۱۷ هزار حکمت از آن امام همام است، از دیگر دستاوردهای پژوهشی گروه حدیث پژوهی به شمار می‌رود.

حجت الاسلام محمد حسن زبری مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همچنین از کتاب «نگرش و روش ابن تیمیه» که به قلم آیت الله جعفر سبحانی نگاشته شده است، یاد کرد و گفت: اثر جنابعالی توسط دکتر محمد تقدمی صابری در این گروه ترجمه شده و در معرض علاقه‌مندان قرار گرفته است. در همین باره کتاب دیگری نیز با عنوان «لغزش‌های ابن تیمیه» به قلم همین پژوهشگر ترجمه و منتشر شده است.

زبری در پایان حضور و راهنمایی‌های ارزندۀ حجت الاسلام دکتر عبد خدایی را نیز برای گروه حدیث پژوهی مفید و ارزنده قلمداد کرد.