نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/24     ساعت:   18:00:24
بازدید:   198
 
 
معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ زنده نگه داشتن مسیر اهل بیت (علیهم السلام) با ایجاد تمدن نوین اسلامی محقق می‌شود.

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه مسیر اهل بیت(علیهم السلام) باید زنده بماند، مطرح کرد: امروز زنده نگه داشتن راه اهل بیت(علیهم السلام)، در قالب ایجاد تمدن بزرگ نوین اسلامی محقق می‌شود.


حجت‌الاسلام دکتر علی جلائیان اکبرنیا، در دومین نشست عمومی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1397 که با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به احیای امر دین از دیدگاه امام رضا(علیه السلام) اشاره و عنوان کرد: در حدیثی از امام رضا(علیه السلام) آمده است: «رحمت خدا بر بنده‌اى كه امر ما را زنده كند. دانش‌هاى ما را فرا گيرد و به مردم بياموزد. اگر مردم زيبايى‌هاى سخنان ما را مى‌دانستند، از ما پيروى مى‌كردند».

وی تصریح کرد: اگر تمدن نوین اسلامی را پایه‌گذاری نکنیم، امر اهل بیت (علیهم السلام)، را نمی‌توانیم زنده نگه داریم. باید خواست، نیت و مسیر اهل بیت(علیهم السلام)، در کل جهان پراکنده شود و سایه‌اش در تمام نقاط دنیا انداخته شود. از این رو باید علوم اهل بیت (علیهم السلام) را فرا گرفت و به مردم ارائه کرد.

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود:  احیای امر اهل بیت(علیهم السلام) نیاز به فراوری علوم دارد که تنها از پنجه‌های طلایی و فکر نورانی پژوهشگران  تشعشع می‌کند. بسیار شاهد بوده‌ایم که آثار قلمی و حاصل افکار محققان و پژوهشگران این مرکز توانسته در جهان اسلام تأثیر گذار باشد.

وی با بیان اینکه گرد هم آمدن، نقد کردن و گفت و گوی رودر رو کاری بسیار شایسته است، اظهار کرد: در محیط پژوهشی، اولین امری که یک پژوهشگر نیاز دارد دانشش را ارائه دهد، توجه به حفظ کرامتش است. تا کرامت انسانی و شأن و قدر پژوهشگر شناخته نشود، روحیه لطیف پژوهشگری آسیب می‌بیند. شعرا و پژوهشگران روحیه حساسی نسبت به سایر افرادی که کارهای اجرایی می‌کنند دارند که باید به این مهم توجه داشت.

جلائیان ادامه داد: شنیدن درد دل یک پژوهشگر اصل مهمی است که از اهمیت بالایی برخوردار است. هر مجموعه‌ای باید ارتباط صمیمی با مسئولان و زیر مجموعه خود داشته باشد.