نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/05/27     ساعت:   10:06:26
بازدید:   156
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «امام باقر(علیه السلام) جلوه امامت در افق دانش» معرفی می شود

همزمان با سالروز شهادت امام محمد باقر(علیه السلام) بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی یکی از آثار منتشر شده خود با محوریت این امام همام را با عنوان «امام باقر(علیه السلام) جلوه امامت در افق دانش» معرفی می‌کند.


بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همزمان با هفتم ماه ذی‌الحجه و سالروز شهادت امام محمد باقر(علیه السلام) یکی از آثار منتشر شده خود با محوریت این امام همام را با عنوان «امام باقر(علیه السلام) جلوه امامت در افق دانش» معرفی می‌کند.
موضوع این کتاب شرح اندیشه و فعالیت‌های سیاسی امام محمدباقر(علیه السلام) با توجه به سخنان ایشان است. کتاب حاضر هفتمین جلد از مجموعه «پیام معصومین(علیهم السلام) به انسان‌ها و انسانیت‌ها» است که با اقتباس از کتاب «امام در عینیت جامعه» اثر «محمدرضا حکیمی» تدوین شده است.
نویسنده در این نوشتار با بهره‌گیری از 30 حدیث و سخن‌گران‌بار امام محمدباقر(علیه السلام)، سعی در بیان افکار و شرح فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی ایشان در راستای اعتلای دین مبین اسلام دارد.
جایگاه دینی و علمی امام محمد باقر(علیه السلام) از موضوعاتی است که در بخشی از این کتاب بررسی شده و آمده است: «شخصیت دینی و علمی امام باقر(علیه السلام) تا بدان جا روشن و متبلور است که ترجمه‌نویسان و اندیشمندان اسلامی، حتی آنان که به خاطر اعتقاد به مذاهب دیگر، خط امامت را قبول نداشته‌اند، به جایگاه والای آن حضرت اعتراف کرده‌اند. چنان که برخی از سخنان ایشان را تحت عنوان امام باقر(علیه السلام) در آینه اندیشه‌ها یاد خواهیم کرد
در بخش دیگری از این کتاب آمده است: «تحکیم مبانی عقیدتی و باورهای دینی جامعه اسلامی، نقد و تخطئه اندیشه‌های انحرافی و باورهای نادرست راه یافته در قلمرو عقاید مسلمانان، بسط و گسترش فرهنگ فقهی و احکام شریعت، مبارزه با به کارگیری روش‌های غلط در کار اجتهاد و استنباط احکام فقهی، تربیت شاگردانی کارآمد در میدان فقه و کلام و مباحث اخلاقی و اجتماعی و رهبری جامعه شیعی به سوی اندیشه‌های ناب اسلامی بخشی از دستاوردهای گرانمایه دوران زندگی امام باقر (علیه السلام) است که برای اسلام به همراه داشته است
امامت باقرالعلوم(علیه السلام)، دلایل امامت، بشارت پیامبر به ائمه دوازده‌گانه، تصریح پیامبر(ص) به امامت باقرالعلوم(علیه السلام)، پیام جابر از رسول خدا(ص) برای امام باقر(علیه السلام)، حدیث جابر در منابع اهل سنت، تصریح امام سجاد(علیه السلام) به امامت امام پنجم شیعیان و ویژگی ها و شایستگی‌های ضروری امام(علیه السلام)از دیگر موضوعاتی است که در این کتاب به آن اشاره شده است.
این کتاب در پایان خوانندگان را با روایات و نکاتی چند در ارزش تعلیم و تربیت علم و دانش از منظر حضرت امام باقر(علیه السلام) آشنا ساخته است.
کتاب ارزشمند «امام باقر (علیه السلام)جلوه امامت در افق دانش» به قلم توانای احمد ترابی نگاشته شده و در شمارگان 2 هزار نسخه و قطع وزیری در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
لازم به یادآوری است از این اثر در هشتمین دوره کتاب سال ولایت، تقدیر و تشویق به عمل آمد.