نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/06/07     ساعت:   18:11:04
بازدید:   196
 
 
همزمان با عید غدیر خم معرفی شد: «غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(علیه السلام)»؛روایتی از سفرامام رضا(علیه السلام) به خراسان در روز غدیر

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همزمان با عید سعید غدیر، کتاب «غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(علیه السلام)» برگرفته از بیانات ارزشمند حضرت رضا(علیه السلام) در سفر خود به خراسان در روز عید غدیر خم را معرفی کرد.


«غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(علیه السلام)» عنوان اثری است که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است و دربردارنده بیانات ارزشمند حضرت رضا(علیه السلام) در سفر خود به خراسان در روز عید غدیر خم است.

این کتاب که به سفارش اداره امور فرهنگی و غنی سازی اوقات فراغت زائران به چاپ رسیده، توسط احمد آقایی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است.

اثر حاضر مشتمل بر موضوعاتی چون خطبه حضرت علی(علیه السلام) در غدیر، به روایت حضرت رضا(علیه السلام)، گواهی به یگانگی خدا و نبوت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)، هادیان بشر پس از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، جمعه و غدیر دو عید بزرگ برای مؤمنان، تفسیر «غدیر»، علی(علیه السلام) نگران افراط‌ها و تفریط‌ها و پیام غدیر برای دوستان حضرت علی(علیه السلام) است.

در بخشی از این اثر آمده است: غدیر خم به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای جهان اسلام شناخته می شود که در طول تاریخ از سوی مورخان و مفسران به گونه‌های مختلف تعبیر شده است. اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و امامان بر حق شیعه، به منظور دور نگه داشتن این واقعه از خطر فراموشی از هر فرصتی استفاده و احادیث و روایات بسیاری را نقل کرده‌اند تا خاطرۀ گرامی آن روز را زنده نگه دارند.

همچنین در بخش دیگر آورده شده، از بین احادیث و روایات نقل شده آنچه که ما را با اهمیت واقعه غدیر و نقش عظیم و سرنوشت‌ساز آن در هدایت و نیکبختى بشر آشنا می‌سازد، روایت امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) از خطبه حضرت علی(علیه السلام) در غدیر خم است که به تفصیل در کتاب «غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(علیه السلام)» تشریح و تفسیر شده است.

در بخشی از این اثر به پیام «غدیر» اینگونه اشاره شده است: حضرت رضا(علیه السلام) بیان می‌دارند: هرچند «علی راه خداست» اما در راه متوقف نشوید، زیرا راه برای پیمودن و رسیدن به مقصد متعالی هستی است»؛ ایشان تأکید دارند که تفسیر قرآن، سنت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، معرفت دینی و شیوه زندگی را از علی(علیه السلام) بیاموزید تا در پیشگاه الهی گرفتار شرک و کفر نشوید. ایشان این روز را با اهمیت و پر فضیلت تر از روزهای دیگر می دانند، زیرا در این روز فرج و گشایش بزرگی حاصل شده که مشکلات و نابسامانی ها را مرتفع ساخته است.

گفتنی است: کتاب «غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(علیه السلام)» در شمارگان 10 هزار نسخه توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی چاپ و منتشر شده است.