نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/06/10     ساعت:   15:14:54
بازدید:   139
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» منتشر شد.

«نهضت حدیثی شیخ بهایی» عنوان اثری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.


کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» یکی از تازه‌های نشر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که به قلم توانای محمد حسن ربانی بیرجندی نگاشته شده است.

نویسنده این اثر در خصوص کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» اظهار کرد: پژوهش درباره زندگی و شخصیت عالمانی همچون شیخ بهایی بسیار دشوار است. عالمی که می‌توان گفت در عالم اسلامی نظیری ندارد. با وجود آنکه پژوهشگران درباره شیخ بهایی تحقیقات بسیاری انجام داده‌اند، اما حق او همچنان ادا نشده است.

محمد حسن ربانی بیرجندی گفت: محوری‌ترین درس شیخ بهایی حدیث و مهم‌ترین کتاب‌هایش نیز در این زمینه بوده است. در آغاز قرن یازدهم با تألیف چند اثر درباره فقه الحدیث، توجه عالمان اصفهان را به حدیث و شرح آن برانگیخت و پس از وی، اصفهان تا دو قرن مرکز شرح و تفسیر حدیث بود. شیخ بهایی دوری فقیهان را از متون روایی و توجه بیش از حد آنان به مباحث اصولی و عبارت‌های اصولیان را دیده و احساس خطر کرده بود.

وی افزود: به این سبب آن عالم بزرگ در رشته‌های «علوم حدیث»، «فقه الحدیث»، «رجال‌حدیث» و«درایه‌الحدیث» تألیفات قابل اعتنایی از خود به جای گذاشت. او بسیاری از کتاب‌های حدیثی را تدریس کرد و از شاگردانش خواست احکام استفاده شده از احادیث را استخراج کننند. توجه شیخ بهایی به حدیث موجب شد تا یک نهضت حدیثی در حوزه‌های علمیه شیعه به وجود آید.

وی تصریح کرد: در کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» که اثری تحقیقی و مستند است، زندگانی، اندیشه و شیوه‌های تدریس و تحقیق شیخ بهایی به طور مشروح، مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است. محوری‌ترین مباحث این کتاب به نهضت وی درباره «فقه الحدیث» اختصاص دارد که شامل «فقه‌الحدیث»، «رجال‌الحدیث» و «درایه‌الحدیث» است.

بیرجندی ادامه داد: اثر حاضر در 2 بخش و 17 فصل به موضوعاتی همچون، زندگی‌نامه و شخصیت شیخ بهایی، بی‌مهری‌ها نسبت به شیخ بهایی و علت نقصان تألیفات وی، شیخ بهایی و طبقات راویان، قواعد و مبانی رجالی، قرآن‌پژوهی شیخ بهایی و... می‌پردازد.

وی ابراز کرد: در بخشی از این کتاب با عنوان «شیخ بهایی و سنت پیاده‌روی به زیارت» آمده است: شیخ بهایی در زمان تصدی منصب شیخ‌الاسلامی، پای پیاده به همراه شیخ عباس به مشهد مقدس مشرف شد. او فاصله اصفهان تا مشهد را از راه طبس، در مدت 28 روز طی کرد و همچنین یکی از شخصیت‌های همراه شاه عباس در سفر به نجف  اشرف شیخ بهایی بود.

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، جلد دهم «موسوعة الحدیث النبوي» منتشر
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «جهاد و شهادت طلبی» برای دومین بار تجدید چاپ شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «سبک زندگی؛ مفهوم‎شناسی و نظریه‌ها» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «اطلس تاریخی سادات خراسان بزرگ» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «مباحثی درباره علوم و تفسیر قرآن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «هشتاد و هشت کلام از هشتمین امام(علیه السلام)» به هشت زبان منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ششمین جلد از کتاب «پرتوی از هدایت قرآن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «گفتمان اخلاق جهانی در تعالیم رضوی» به سه زبان منتشر شد.
- «پندها و عبرت‌ها از بناها و آثار تاریخی مصر (ترجمۀ خطط مقریزی)» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ داستان سرقت الماس اهدایی شاه عباس به آستان حضرت رضا(علیه السلام) در کتاب «پاکان و الماس»
- یکصد و سی و هشتمین شماره از مجله مشکوه منتشر شد.
- با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب «دولت دگراندیش قرامطه بحرین» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ «مکتب هرات» تحلیلی بر آرایه‌ها و تزئینات مصاحف قرآنی
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «بررسی رابطه عام و خاص منفصل و تطبیق‌های فقهی آن» منتشر شد.
- با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب«سرشت اخلاقی معرفت(سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها)» منتشر شد.
- کتاب «المبدأ و المعاد» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «عجائب البلدان» به چاپ رسید.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «پیروزی آشکار؛ عوامل و آثار» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ چهارمین جلد کتاب «درس‌هایی از نهج البلاغه» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» منتشر شد.
- «جبران خسارت تأخیر در اجرای تعهدات قراردادی در فقه امامیه، حقوق ایران و اسناد بین‌المللی» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی منتشر شد.
- «بنیادها و پیامدهای خداشناسی صدالمتألهین» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- یکصد و سی و هفتمین شماره از نشریۀ علمی ترویجی مشکوه منتشر شد.
- «مدرس صالح»؛ درنگی بر نیم قرن تکاپوی علمی آیت الله میرزا حسن صالحی، برای سومین بار منتشر شد.