نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/06/12     ساعت:   08:03:14
بازدید:   390
 
 
رئیس هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محور اصلی اخلاق در اسلام، عدالت است.

رئیس هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه محور اصلی اخلاق عدالت و محور جنبی آن احسان است، تصریح کرد: نمود این دو اصل، یعنی اخلاق و احسان در محبت است.


حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدهادی عبدخدایی در دیدار دبیر و اعضای هیئت اجرایی همایش بین المللی «امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان» با مدیرعامل‌، معاون پژوهشی و برنامه ریزی و جمعی از مدیران گروه‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، گفت: اصولاً در اخلاق این مسئله به صورت زیربنایی مطرح است که محور اخلاق چیست؟ برخی می گویند منفعت هست؛ برخی از لذت یاد می کنند؛ ارسطو می‌گفت حد وسط در هر چیزی است و در مسیحیت محور اخلاق را محبت می‌دانند.

 دکتر عبد خدایی افزود: اسلام محور اخلاق را عدالت قرار داده و پسوند آن نیز احسان است. چنانکه در قرآن می‌خوانیم: «إن الله یأمر بالعدل و الإحسان»؛ اگر عدالت به تنهایی باشد نتیجۀ آن یک زندگی ماشینی می‌شود. اگر تنها احسان باشد نیز باید بدانیم که گاهی احسان بدون عدالت نوعی ظلم به دیگری است و گاهی منافات با حکمت دارد. برای نمونه فردی که معتاد هست اگر کمک مالی هم به او شود، برایش مُضر خواهد بود.

رئیس هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه محور اصلی اخلاق عدالت و محور جنبی آن احسان است، تصریح کرد: نمود این دو اصل، یعنی اخلاق و احسان در محبت است.

وی افزود: بنابراین، برای آنکه به توافقی در رابطه با اسلام و مسیحیت برسیم، واژۀ محبت مطرح می‌شود که در آموزه‌های هر دو از آن معارفی وجود دارد.

 دکتر محمدهادی عبدخدایی در ادامه افزود: عدالت در اسلام ریشه‌ای است و به عنوان یک اصل مطرح می شود؛ واقعاً عدالت است که می تواند جامعه را به خوبی اداره کند.

رئیس کمیتۀ علمی همایش بین المللی «امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان» در پایان سخن خود، پیشنهاد کرد: به منظور تقویت محتوای علمی همایش، شایسته است افرادی شناسایی کنیم که در زمینۀ علمی به ویژه محورهای همایش صاحب نظر باشند.

اخبار مرتبط

- نصرالله پژمان‌فر: معرفی چهره واقعی اسلام بشریت را در مسیر سعادت قرار می‌دهد.
- جواد رقوی: نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به کمال حب‌الله است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: گفت‌وگوی بین ادیان الگویی برای زندگی مسالمت‌آمیز است.
- پدرام سروش پور: عدالت مهمترین واژه‌ در قاموس تمدن بشری است.
- در دومین روز همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان، نشست تخصصی تربیت دینی و چالش‌های جهان معاصر برگزار شد.
- آیت الله محمد هادی عبدخدایی: وحدت ادیان الهی بستر تحقق آرمان های دینی را فراهم می‌کند.
- جوزف الون: تمام ادیان به وحدانیت خدا ایمان دارند.
- آیت الله محمد هادی عبد خدایی مطرح کرد، همایش امام رضا(علیه السلام) و گفت‌وگوی ادیان؛ پیش درآمدی برای احقاق حقوق دینی انسان‌ها
- حجت الاسلام والمسلمین سید حمید علوی آزیز خبر داد، برگزاری همایش بین‌المللی امام رضا(علیه السلام) و گفت وگوی ادیان با همکاری علمی 21 کشور جهان
- کمیتۀ علمی همایش بین‌المللی «امام رضا(علیه السلام) و گفتگوی ادیان» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تشکیل می‌شود.