نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/08     ساعت:   16:23:00
بازدید:   164
 
 
مبارزه و مجاهدت و فریاد رسای شهید هاشمی نژاد در دوران اختناق پهلوی، نشانۀ جوانمردی او بود.

مدیرگروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در سخنانی یاد و خاطرۀ شهید جوانمرد فاضل، سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد را گرامی ‌داشت و او را مصداق آیۀ «مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ» دانست.


حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار، مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به حادثۀ انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در مشهد و شهادت سید عبدالکریم هاشمی نژاد، گفت: امام خمینی (رحمة الله علیه) دربارۀ شهید هاشمی نژاد، شهید جوانمرد فاضل را به کار بردند.

وی ادامه داد: شهید هاشمی نژاد فاضلی انقلابی و مجاهد بود که تعبیر جوانمرد برای او از این آیات سورۀ کهف برداشت می‌شود: «إِذْ أَوَى الْفِتْيَةُ إِلَى الْكَهْفِ فَقالُوا رَبَّنا آتِنا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَ هَيِّئْ لَنا مِنْ أَمْرِنا رَشَداً»؛ جوانمردانی بودند که در برابر طاغوت آن زمان ایستادند و پرچم توحید را به اهتزار در آوردند و سپس به درگاه خداوند دعا کردند.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی با بیان آیات دیگری از سورۀ کهف، «نَّحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ نَبَأَهُم بِالْحَقِّ ۚ إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ»، خاطر نشان کرد: آنان جوانمردانی بودند که به خدا ایمان آوردند و قیام کردند و می‌گفتند: پروردگار ما، آفرینندۀ آسمان و زمین است و کسی جز او را به الوهیت نمی‌پذیریم. همانگونه که در تاریخ نیز نقل شده است، سر مطهر سیدالشهداء(علیه السلام) نیز همین آیات سورۀ کهف را قرائت می‌کرد. همچنین آن بزرگوار آیۀ شریفۀ «مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ» را که جوانمردانی هستند صادقانه بر سر عهد و پیمانشان با خدا ایستاده‌اند، در جریان کربلا بیان می‌فرمود.

شریعتی تبار، شهید هاشمی نژاد را از مصادیق همین جوانمردان برشمرد و گفت: آن شهید عزیز، در عصر خفقان و ظلم طاغوت که وحشت و استبداد همه جا را فراگرفته بود، به ندای امام خمینی(رحمة الله علیه) لبیک گفت و آن فریاد رسا و کوبنده‌اش در همیشۀ تاریخ طنین انداز شد. چنانکه در مسجد فیل، سال 1342 سخنرانی شجاعانه‌ای در رسوا کردن رژیم پهلوی انجام داد و رسانه‌های بیگانه او را شیربچۀ خراسان نامیدند، چراکه جوانی بود بی‌باک و مجاهد.

وی افزود: تا سال‌ پیروزی انقلاب، حجت الاسلام هاشمی نژاد هم از منبر و سخنرانی منع می‌شد و هم ممنوع التدریس بود؛ اما روزهای پنجشنبه و جمعه کلاس درسی با عنوان اصول دین برپا می‌شد که عده‌ای از طلبه‌ها و دانشجویان در این کلاس شرکت می‌کردند. آن شهید بزرگوار در قالب بیان درس توحید و خداشناسی، عالی‌ترین مفاهیم انقلابی و جهادی را مطرح و تبیین می‌کرد. البته که اصل الاصول همۀ معارف اسلامی هم توحید است.

این پژوهشگر فقه و اصول به تعبیر شهید هاشمی نژاد که اگر در فلسفه، اصلی به نام امتناع تناقص به عنوان اصل اساسی وجود دارد، در جهان بینی اسلامی هم اصل الاصول توحید است، اشاره کرد و اظهار داشت: همۀ فقه، همۀ اخلاق، همۀ سیاست، همۀ مبارزه و جهاد از متن توحید برمی‌خیزد و سخنرانی‌های شجاعانۀ شهید هاشمی نژاد و دیگر مبارزان انقلاب ادامه یافت تا مقاله‌ای با نام مستعار رشیدی مطلق علیه امام راحل و حرکت انقلابی اسلامی مردم نوشته و منتشر شود. در واکنش به این اهانت، در مسجد آیت الله فلسفی، شهید هاشمی نژاد سخنرانی تندی انجام داد و این باعث تعطیلی درس و زندانی شدن ایشان توسط ساواک شد.

حجت الاسلام شریعتی‌تبار مبارزه و مجاهدت و فریاد رسای شهید هاشمی نژاد را در دوران اختناق پهلوی، نشانۀ جوانمردی او دانست و ابراز امیدواری کرد که خداوند ما را از ادامه دهندگان راه آن شهید بزرگوار و همۀ مجاهدان پاک، قرار دهد.