نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/07     ساعت:   17:27:29
بازدید:   97
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «اطلس تاریخی سادات خراسان بزرگ» منتشر شد.

کتاب «اطلس تاریخی سادات خراسان بزرگ» (از آغاز ورود تا پایان قرن هنهم هجری قمری) به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و به بازار نشر عرضه شده است.


«اطلس تاریخی سادات خراسان بزرگ» (از آغاز ورود تا پایان قرن نهم هجری قمری) عنوان اثری است که با تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و به بازار نشر عرضه شده است.
سادات به عنوان خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و وابستگان به ایشان در طول تاریخ اسلام، تحت شرایط مختلف و به دلایل گوناگون اقدام به مهاجرت و جابجایی کرده‎اند. از جمله مناطقی که پذیرای آنها شد، ناحیه خراسان بود که از اوایل قرن دوم هجری شروع شد و در تمام سده‌ها و سال‌های بعد ادامه یافت. نتیجه این روند، استقرار سادات در بسیاری از نواحی این دیار و تشکیل خاندان‌های بزرگ و پر تعداد از آن‌ها بود.
کتاب «اطلس تاریخی سادات ایران» در بخش مربوط به خراسان بزرگ، به چگونگی ورود و استقرار، کانون‌های تجمع، خاندان‌های مهم و بخشی از نقش اجتماعی سادات در این دیار اختصاص دارد که با ارائه محتوا، نقشه و تبارنامه‌ها به شیوه‌ای نو به این کار پرداخته است.
این اثر در دو فصل به حضور سادات در خراسان و تشکیل خاندان‌ها می پردازد. در فصل نخست، حضور سادات در خراسان که به صورت غیر اختیاری بوده توصیف و تبیین شده است. در این فصل، چهره‌هایی از سادات که تحت تاثیر شرایط سیاسی و بیشتر برای گریز از فشار حکومت یا راه‌اندازی قیام خراسان وارد خراسان یا آورده این منطقه شده‌اند به ترتیب تاریخی معرفی شده است.
در فصل دوم، خاندان‌های شکل گرفته از سادات در خراسان معرفی شده‌اند در این فصل تنظیم خاندان‌ها، مبنای تاریخی ندارد چرا که بسیاری از آنها به صورت متقارن و همزمان در این منطقه حضور داشته‌اند. سعی شده است از نخستین ورود افراد هر خانواده به خراسان تا آخرین نشانه‌های موجود از آن‌ها تا پایان دوره تاریخی مورد بررسی قرار گیرد.
همچنین در این فصل معرفی نقیبان، عالمان، شاعران و رجال مذهبی و سیاسی هر یک از خاندان‎ها و برجسته کردن کانون‌های سکونت این گروه ها در شهرها و مناطق گوناگون، مورد نظر قرار گرفته است.
در پایان فصل دوم، فهرستی از چهره‌های برجسته سیاسی،علمی و اجتماعی که در قالب خاندانها معرفی نشده‌اند گزارش شده است. در بخش نتیجه‌گیری عصاره و نکته‌های تحلیل دو فصل اول و دوم آمده است و به خواننده تصویر کامل‌تری از مباحث ارائه شده است.
اسماعیل رضایی برجکی کار نگارش کتاب حاضر را بر عهده داشته و این اثر در شمارگان 400 نسخه و قطع وزیری تهیه و تدوین شده است.

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، جلد دهم «موسوعة الحدیث النبوي» منتشر
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «جهاد و شهادت طلبی» برای دومین بار تجدید چاپ شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «سبک زندگی؛ مفهوم‎شناسی و نظریه‌ها» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «مباحثی درباره علوم و تفسیر قرآن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «هشتاد و هشت کلام از هشتمین امام(علیه السلام)» به هشت زبان منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ششمین جلد از کتاب «پرتوی از هدایت قرآن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «گفتمان اخلاق جهانی در تعالیم رضوی» به سه زبان منتشر شد.
- «پندها و عبرت‌ها از بناها و آثار تاریخی مصر (ترجمۀ خطط مقریزی)» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ داستان سرقت الماس اهدایی شاه عباس به آستان حضرت رضا(علیه السلام) در کتاب «پاکان و الماس»
- یکصد و سی و هشتمین شماره از مجله مشکوه منتشر شد.
- با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب «دولت دگراندیش قرامطه بحرین» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ «مکتب هرات» تحلیلی بر آرایه‌ها و تزئینات مصاحف قرآنی
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «بررسی رابطه عام و خاص منفصل و تطبیق‌های فقهی آن» منتشر شد.
- با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب«سرشت اخلاقی معرفت(سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها)» منتشر شد.
- کتاب «المبدأ و المعاد» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «عجائب البلدان» به چاپ رسید.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «پیروزی آشکار؛ عوامل و آثار» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ چهارمین جلد کتاب «درس‌هایی از نهج البلاغه» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» منتشر شد.
- «جبران خسارت تأخیر در اجرای تعهدات قراردادی در فقه امامیه، حقوق ایران و اسناد بین‌المللی» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی منتشر شد.
- «بنیادها و پیامدهای خداشناسی صدالمتألهین» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- یکصد و سی و هفتمین شماره از نشریۀ علمی ترویجی مشکوه منتشر شد.
- «مدرس صالح»؛ درنگی بر نیم قرن تکاپوی علمی آیت الله میرزا حسن صالحی، برای سومین بار منتشر شد.