نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/09     ساعت:   16:48:04
بازدید:   186
 
 
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس: فرهنگ دفاع مقدس برگرفته از آموزه‌های عاشورایی است.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مطرح کرد: فرهنگ دفاع مقدس برگرفته از آموزه‌های دینی و عاشورایی است و این فرهنگ باید به جامعه معرفی شود تا کشور پایدار بماند.


سرتیپ دوم پاسدار اکبر نجاتی؛ مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در نشست علمی «آثار و ارزش‌های دفاع مقدس» که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و همکاری بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس با حضور پژوهشگران این عرصه امروز در تالار شیخ طوسی بنیاد برگزار شد، مطرح کرد: فرهنگ دفاع مقدس برگرفته از آموزه‌های دینی و عاشورایی است. این فرهنگ باید به جامعه معرفی شود تا کشور پایدار بماند.

وی با بیان اینکه باید ایثارگری‌ها، رشادت‌ها و فداکاری‌های شهدای 8 سال دفاع مقدس را برای مردم تبین کنیم و از آنان درس بگیریم، اظهار کرد: عنایات و الطاف الهی و همچنین رهبری امام خمینی(رحمة الله علبه) موجب شد مردم برای دفاع از کشور و حفظ آرمان‌های نظام اسلامی به میدان جنگ بروند.

نجاتی افزود: در دوران پیش از انقلاب که مردم همین دین و آیین را داشتند کسی این احساس را نمی‌کرد که به عنوان تکلیف دینی به میدان جنگ برود؛ اما مردم با رهبری امام (رحمة الله علبه) به میدان رفتند و دشمن را از این سرزمین بیرون راندند.

وی تصریح کرد: دوران 8 سال دفاع مقدس تجربۀ خوبی را بر اساس آموزه‌های اسلام و دین شکل داد و توانست از این سرزمین دفع شر کند. امروز، اگر این ارزش‌های دینی در جامعه ساری و جاری شود برکات زیادی به همراه دارد و میتواند راهگشای مشکلات جامعه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی موحدی محصل؛ مدیر مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه جبهه‌های جنگ یک دانشگاه است، گفت: باید ببینیم از این دانشگاه چه درس‌هایی فرا گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: باید محور تمام تألیفات و نگارش‌های ارزشمند پیرامون خاطرات رزمندگان  و کسانی باشد که در دوران دفاع مقدس حضور داشتند.

موحدی محصل با اشاره به این مطلب که جبهههای جنگ تجلی‌گاه وعدههای الهی است، خاطر نشان کرد: بیان جلوه‌های نصرت الهی در دنیا می‌تواند برای نسل امروز و آینده کارگشا باشد. ما نباید در قیامت منتظر رحمت الهی باشیم بلکه در همین دنیا نیز باید با ایمان و عمل به دستورات الهی دنیا را بسازیم.

وی همچنین، خاطر نشان کرد: قرآن کریم با بیان هر خاطره‌ای نتیجه‌ای دارد ما نیز از بیان خاطرات باید درس بگیریم. کتاب‌های بی‌شماری با محوریت دفاع مقدس نگاشته شده، اما متأسفانه به درس‌های دفاع مقدس کمتر پرداخته شده است.