نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/10     ساعت:   08:33:44
بازدید:   251
 
 
معرفی طرح‌های در دست اقدام گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی

مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی طرح‌های در دست اقدام این گروه را تشریح کرد.


حجت‌الاسلام محمد حسن زبری قائنی مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامیآستان قدس رضوی در دومین نشست مشترک گروه‌های پژوهشی این بنیاد با پژوهشگران و نخبگان حوزه علمیه خراسان که عصر امروز در نمایشگاه دائمی این بنیاد برگزار شد، به معرفی فعالیت‌های این مرکز پرداخت و تصریح کرد: به همت پژوهشگران این گروه، تا کنون 60 اثر حدیثی منتشر شده است که برخی از این آثار به چاپ 17 و 18 نیز رسیده است.
وی به فهرستی از عناوین طرح‌ها و آثار در دست اقدام این گروه اشاره کرد و گفت: «موسوعة الحدیث النبوی عقیدة و شریعة و خلقا» یکی از این آثار است که بیش از 30 هزار حکمت از کلمات رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در آن جمع‌آوری شده است. این مجموعه 10 جلدی مربوط به اصول عقاید از توحید تا امامت، احکام از طهارت تا دیات و اخلاق پسندیده و ناپسند را شامل می‌شود. 9 جلد از این اثر به چاپ رسیده است و جلد دهم در دست چاپ است.
قائنی ادامه داد: جلد 2 و 3 کتاب «السیرة العلمیة للنبی المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم)»، ویرایش جلدهای دوم، سوم و چهارم کتاب «مدینة البلاغة فی خطب النبی(صلی الله علیه و آله و سلم)»، ویرایش ادبی و علمی کتاب «عیون اخبار الرضا(ع)» و ویرایش کتاب « اثبات الهداة بالنصوص و المعجزات- بخش امام رضا(علیه السلام)» از دیگر کارهای در دست اقدام این گروه است.
وی همچنین «فهارس سفینة البحار» جلد پنجم، «امام حسین(علیه السلام) در منابع کهن»،«هزار موضوع، هزار حدیث از امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام)»،«شیعیان در عربستان»، «موسوعه کربلا» و... را از دیگر آثار در دست انجام این گروه برشمرد.
مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ادامه به تالیفات حدیثی و حدیث پژوهی این گروه اشاره کرد و گفت: «سنن النبي»، «‌موسوعة الحدیث النبوي»، «الحکم من کلام الامام امیرالمؤمنین(علیه السلام)»، «السیره العلمیه للنبی المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم)»، «غریب الحدیث»، «الاسرة في رحاب القرآن و السنة»، «آسیب‌شناسی حدیثی»، «کافی شناسی»، «امیرالمؤمنین (علیه السلام) اسوه وحدت» و... از جمله آثاری است که تا کنون به همت پژوهشگران این گروه به چاپ رسیده است.