نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/10     ساعت:   09:04:54
بازدید:   243
 
 
تکمیل «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» اولویت پژوهشی گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است.

مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مهم‌ترین اولویت پژوهشی این گروه را تکمیل و نشر جلدهای باقیمانده کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» دانست.


حجت‌الاسلام محمد حسن مؤمن‌زاده؛ مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در دومین نشست مشترک گروه‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با پژوهشگران و نخبگان حوزه علمیه خراسان که در نمایشگاه دائمی بنیاد برگزار شد، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین آثار این گروه در حوزه مطالعات قرآنی کتاب گرانسنگ «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» بوده که اولویت پژوهشی ما تکیمل آن است. این اثر همواره مورد توجه عالمان و پژوهشگران بزرگ جهان اسلام بوده و تاکنون 36 جلد آن منتشر شده است.

وی با بیان اینکه این طرح بزرگ، از ابتدا زیر نظر آیت الله استاد محمد واعظ‌زاده خراسانی آغاز شد و تا زمان حیات آن مرحوم 31 جلد از آن با اشراف ایشان به چاپ رسید، ابراز کرد: در حال حاضر، 12 نفر از پژوهشگران گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در طرح «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» مشغول هستند و انتظار می‌رود با چاپ 24 جلد دیگر این مجموعه به اتمام برسد.

مؤمن زاده افزود: این اثر در دو بخش مهم تحلیلی و نصوص که از کتاب‌های لغت گردآوری شده به چاپ رسیده است. در این کتاب، در بحث لغت به معتبرترین منابع لغوی مراجعه شده و بیشترین اقوال لغت‌شناسان مطرح در ادبیات عرب بازگو شده است. از سوی دیگر کتاب حاوی بسیاری از آراء و دیدگاه‌های مفسران با نقطه‌نظرهای گوناگون است و این از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است؛ چرا که در هیچ مجموعه‌ای به این گستردگی، به نظرات مفسران اعم از قدما و متأخران توجه نشده است؛ و این حاصل مراجعۀ مستمر و دقیق پژوهشگران به منابع کهن و جدید است.

وی خاطر نشان کرد: کتاب «نصوص فی علوم القرآن» از دیگر آثار ارزشمند به چاپ رسیده در این گروه است که تا کنون 10 جلد آن به چاپ رسیده است. این اثر برجسته و سودمند حاوی یک سلسله مباحث علوم قرآنی از متون قدیم و جدید (از قرن دوم تا قرن حاضر) است. این متون از لابه‌لای ده‌ها کتاب علوم قرآنی، تفسیری، روایی، تاریخی، فقهی، اصولی، کلامی و فلسفی استخراج و به صورت یک دائرة المعارف عظیم علوم قرآنی در دسترس قرآن‌پژوهان قرار گرفته است.

حجت الاسلام مؤمن‌زاده، دسته‌بندی مفاهیم شرح «نهج‌البلاغه ابن ابی الحدید» با نام «المنهج الموضوعی شرح ابن ابی الحدید لکتاب نهج‌البلاغه» را از کارهای دیگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی  دانست و گفت:  2 جلد از آن منتشر شده و سومین جلد از این کتاب در دست چاپ است.

وی با بیان اینکه چاپ و تدوین کتاب «المنهج الموضوعی شرح ابن ابی الحدید الکتاب نهج‌البلاغه» از سال 1379 تحت اشراف استاد واعظ زاده خراسانی آغاز شد و چاپ هر جلد سه سال به طول انجامیده است، افزود: این اثر نیز از دیگر آثار پژوهشی این گروه است. اصل انتخاب موضوع  این کتاب، وحدت بین مذاهب شیعه و سنی و تقریب مذاهب اسلامی بوده است.