نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/15     ساعت:   11:13:02
بازدید:   160
 
 
گروهی از طلاب حوزۀ علمیۀ خواهران کرمانشاه از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کردند.

گروهی از طلاب حوزۀ علمیۀ خواهران کرمانشاه از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کردند و از نزدیک با فعالیت‌های این مرکز علمی پژوهشی آشنا شدند.


حجت الاسلام زبری، مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در بازدید طلاب حوزۀ علمیۀ خواهران کرمانشاه از بنیاد، برنامه‌ریزی طلاب در دوران تحصیل را برای انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در کنار درس، مهم دانست و گفت: شایسته‌ است که هر طلبه برای تحقیق و پژوهش در رشته‌های مختلف علوم اسلامی از جمله قرآن، حدیث، کلام‌، فلسفه و مانند این، به تناسب علاقۀ خود، زمان بگذارد تا بتواند بیشترین بهره را از زمان تحصیل ببرد.

مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی با اشاره به پیشینۀ بنیاد، گفت: این مرکز علمی به دستور تولیت فقید آستان قدس مرحوم آیت الله واعظ طبسی بنا نهاده شد و ایشان تأکید داشت بستری فراهم گردد تا عده‌ای از دانشگاهیان و حوزویان بیایند و کارهای تحقیقاتی را انجام بدهند.

 وی افزود: در ابتدا کار بنیاد با پژوهش روی کتاب بحارالانوار آغاز شد و سپس در سال ۱۳۶۴ مجموعه گروه‌های مختلفی تشکیل شد. طی سال‌های اخیر نیز، این گروه‌ها بازمهندسی شد و اکنون هشت گروه پژوهشی در این مرکز فعالیت دارند.

حجت الاسلام زبری تصریح کرد: پژوهشگران بنیاد هم از علمای حوزوی هستند و هم از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه‌ها؛ همچنین در سال گذشته نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در شهر قم نیز تأسیس شد و آن مرکز هم بر اساس اهداف بنیاد، کارهای علمی و پژوهشی شامل تفاهم همکاری با دیگر مراکز علمی، جذب طرح‌ها و آثار پژوهشی نخبگان حوزوی و دانشگاهی و از این دست را دنبال می‌کند.

زبری در ادامه به بیان آمار کتاب‌های بنیاد بر مبنای موضوعی پرداخت و گفت: در موضوع مطالعات قرآنی 70 عنوان کتاب، در حدیث 112 عنوان، در فقه 74 عنوان و در کلام و عقاید 132 عنوان تألیف، تحقیق، تصحیح یا گردآوری شده است. همچنین حدود 200 عنوان کتاب با موضوع فرهنگ و سیرۀ رضوی در این مرکز منتشر شده است.

وی خاطر نشان کرد: 112 عنوان از آثار بنیاد در محافل علمی و دانشگاهی، کتاب سال، جشنواره‌های گوناگون و همایش‌های علمی، برگزیده شده است.

مدیر گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی همچنین از کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» که زیر نظر مرحوم آیت الله واعظ زادۀ خراسانی تألیف آن آغاز شد، یاد کرد و گفت: زمانی که این کتاب به رویت مقام معظم رهبری رسانده شد ایشان فرمودند نام این مجموعه را موسوعة القرآنیة الکبری  بگذارید.

وی ادامه داد: تاکنون 36 جلد از این اثر منتشر شده است و انتظار می‌رود تا جلد 60 کار نگارش آن تداوم یابد. از کارهای برجستۀ دیگر گروه قرآن می‌توان از کتاب نص الخالد نام برد که در این کتاب به بررسی اثبات عدم تحریف قرآن از منظر علمای شیعه و سنی پرداخته شده است.

این پژوهشگر حوزۀ علوم حدیث، همچنین برخی کتاب‌های منتشر شده در گروه‌ حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی را معرفی کرد و اظهار داشت: از مهمترین آثار این گروه می‌توان به کتاب سنن النبی که در ده جلد به چاپ رسیده است، اشاره کرد. از کتاب‌های دیگر این گروه نیز، هدایة الأمة شیخ حر عاملی اشاره کرد که در هشت جلد به چاپ رسیده است. موسوعه الحدیث النبوی ، غریب الحدیث فی الکتب الاربعه، السیرة العملیة للنبی المصطفی ، هزار موضوع هزار حدیث از امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) و آداب معاشرت ازدیدگاه معصومین(علیهم السلام) از دیگر عناوین مهم گروه حدیث پژوهی به شمار می‌رود.

گفتنی است گروه طلاب حوزۀ علمیۀ خواهران کرمانشاه در ادامۀ بازدید خود، در گروه‌های فرهنگ و سیرۀ رضوی و ویراستاری بنیاد حضور یافتند و با فعالیت‌های این دو گروه آشنا شدند.