نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/17     ساعت:   11:26:05
بازدید:   207
 
 
نشست نقد پیش از انتشار اثر علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در انساب و تاریخ برگزار شد.

با حضور استادان حوزه و دانشگاه، نشست نقد پیش از انتشار اثر«علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در انساب و تاریخ» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.


حجت الاسلام دکتر علی جلائیان اکبرنیا معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نشست نقد پیش از انتشار اثر«علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در انساب و تاریخ» بر اینکه پژوهش اگر پایۀ کارهای بشری قرار نگیرد، انسان آنگونه که خواست خداوند بوده به وحی وابسته نمی‌شود و کارش سست و بی اثر خواهد بود، تأکید کرد و گفت: یکی از راه‌های عمق بخشی به کارهای پژوهشی به نقد گذاشتن آن است. خرد جمعی چه در مقدمات و چه در ادامه روند کار پژوهشی بسیار مفید خواهد بود و به طور طبیعی هر اثر پیش از نشر نیازمند ارزیابی و بیان نقدها و پیشنهاد‌ها است.

دکتر جلائیان تصریح‌کرد:  پژوهشگران و استادان موفقیت‌های خود را مرهون چارچوب‌ها و آموخته‌هایشان از جلسات نقد می‌دانند. اینکه از چه شیوه‌هایی باید برای ارائۀ کار پژوهشی سودمند بهره ببریم و چگونه به نتایج بهتر و جامع‌تری می‌توانیم دست یابیم از جلسات نقد حاصل می‌شود.

 وی برگزاری نشست‌های نقد و بررسی آثار را در ارتقای کیفی آثار پژوهشی مفید دانست و اظهار داشت:  این روند در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آغاز شده است و برگزاری جلسات نقد پیش از انتشار ادامه خواهد داشت.

 دکتر علی جلائیان اکبرنیا ابراز کرد: در این جلسات لایه‌های پنهان پژوهش اثر رونمایی می‌شود و نقد کتاب شامل نقد نویسنده و تضعیف کار او نیست بلکه هم‌افزایی و هم‌اندیشی در غنی‌تر کردن محتوای اثر است و به نوعی آن را تکمیل می‌کند.

 گفتنی است در این نشست، استادان ارزیاب و ناظر طرح پس از شنیدن اظهارات حجت‌الاسلام محمدحسن پاکدامن نویسنده اثر، پیشنهادها و انتقادهای خود را مطرح کردند.