نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/18     ساعت:   08:21:46
بازدید:   251
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نشست «ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت درچارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(رحمة الله علیه)» برگزار می‌شود.

نشست «ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت درچارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(رحمة الله علیه)» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.


انسان‌های بزرگ همیشه در لحظات سرنوشت‌ساز به یاری ملت‌ها می‌شتابند و مسیر تاریخ را تغییر می‌دهند. انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (رحمة الله علیه)، در زمانی به اوج خود و سپس پیروزی رسید که افکار عمومی دنیا انتظار چنین تحولی را نداشت. لیکن، لطف پروردگار، رهبری کم نظیر امام خمینی(رحمة الله علیه) و از خود گذشتگی ملتی به پاخاسته، رویداد عظیمی را در تاریخ معاصر باعث شد که ابعاد آن هنوز به درستی شناخته نشده است. یکی از این ابعاد، که نیاز به دوباره نگری دارد، ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت درچارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(رحمة الله علیه) است. به واقع حوزه تعلیم و تربیت به واسطه تاثیر آن بر نسل آینده، نقشی مهم و اصلی در سعادت و شقاوت ملت‌ها دارد و مسامحه در آن به ویژه در جامعه اسلامی، بی‌تردید آسیب‌های جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت، به طوری که امام خمینی(رحمة الله علیه) هر گونه سهل انگاری در این زمینه را به مثابه خیانت به اسلام، نظام جمهوری اسلامی و استقلال فرهنگی کشور می‌دانست.

در همین راستا نشست «ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت درچارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(رحمة الله علیه)» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.

از مهمترین اهداف این نشست، بررسی بحران‌ها و چالش‌های تعلیم و تربیت پیش از انقلاب اسلامی از منظر امام خمینی(رحمة الله علیه)، بررسی انتظارات، نوآوری‌ها و خدمات انقلاب اسلامی در پرتوی رهنمود‌های امام خمینی(رحمة الله علیه) درموضوع تعلیم و تربیت. بررسی و معرفی خاطرات، اسناد و پروتکل‌های مربوط به موضوع تعلیم و تربیت از منظر شکل‌گیری تاریخ انقلاب اسلامی و زمینه‌سازی برای دستیابی به تولید دانش تاریخ تعلیم و تربیت ایران اسلامی به شمار می‌رود.

نشست «ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت درچارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(رحمة الله علیه)» سیاست‌های ذیل را دنبال می‌کند:

- تأکید و تمرکز بر تاریخ تعلیم و تربیت معاصر ایران از منظر ارزش‌های انقلاب اسلامی با رویکرد انتقادی.

- شناسایی نخبگان و صاحب‌نظران فعال در عرصه تاریخ تعلیم وتربیت ایران به منظور دعوت برای سخنرانی، ارائه مقاله، ارائه گزارش‌های قابل عرضه با رویکرد انقلاب اسلامی

- زمینه‌سازی برای تبادل تجربیات موفق مشارکت‌کنندگان

- زمینه‌سازی برای جریان سازی در جهت تولید علم و عرضه ادبیات در موضوع تاریخ تعلیم و تربیت معاصر ایران از منظر ارزش های انقلاب اسلامی(تألیف، ترجمه، مجموعه مصاحبه)

همگرایی و تشکیل جبهه مشترک در عرصه تاریخ تعلیم و تربیت ایران معاصر(از منظر ارزش های انقلاب اسلامی) از جمله نوآور‌های این نشست است.

محورهای نشست نیز به شرح ذیل است:

1- بحران ها و چالش های تعلیم و تربیت پیش از انقلاب اسلامی

 • تحولات تاثیرگذار بر تعلیم و تربیت معاصر ایران 
 • آسیب شناسی تعلیم و تربیت معاصر ایران
 • تبیین دیدگاه های امام خمینی(رحمة الله علیه) و مقام معظم رهبری در خصوص چالش های تعلیم و تربیت در پیش از انقلاب اسلامی
 • معرفی اسناد و پروتکل های مربوط به این محور

2- تحولات تربیتی برخاسته از آراء امام خمینی (رحمة الله علیه)

 • تجارب موفق در عرصه تعلیم و تربیت معاصر
 • بروندادها و دستاوردهای موفق حاصل از تعلیم و تربیت در دوران انقلاب اسلامی شامل الگوها، روش ها، دانش محتوایی و....
 • معرفی اسناد و پروتکل های مربوط به این محور

3- جریان های سلطه گر جهانی تعلیم و تربیت در دوره معاصر  

 • دیدگاه ها و انتقادها
 • معرفی اسناد و پروتکل های مربوط به این محور

4- کفایت ها و کمبودها در دانش تاریخ تعلیم و تربیت ایران معاصر

 • جایگاه کنونی تولید دانش در حوزه تاریخ تعلیم و تربیت ایران در مقایسه با جهان 
 • تاریخ نهادهای تربیت دینی در دوران معاصر

این نشست با حضور حجت الاسلام دکتر سید حمید روحانی، خانم دکتر علم الهدی، دکتر  مظفر نامدار، دکتر رجبی دوانی، دکتر هادی وکیلی در  19مهر ماه 1397، ساعت 9:30 الی 11:30 در محل تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد.