نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/18     ساعت:   16:30:03
بازدید:   533
 
 
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محبان اهل بیت(علیهم السلام) در پیاده‌روی اربعین زندگی در محضر امام(علیه السلام) را تمرین می‌کنند.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: محبان اهل بیت(علیهم السلام) در پیاده‌روی اربعین زندگی در محضر امام(علیه السلام) را تمرین می‌کنند و ریاضتی عاشقانه و خردمندانه را با همین نیت انجام می‌دهند.


حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی، مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صبح امروز در نشست تخصصی کارکردهای اجتماعی و تربیتی پیاده روی زیارت اربعین که در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: برای هیچ پیامبر و امامی، اربعین معین نشده است؛ اما برای سیدالشهدا(علیه السلام) اربعین قرار داده‌شده است و ائمۀ هدی(علیهم السلام) برای زیارت اربعین، بسیار سفارش کرده‌اند؛ زیرا می‌خواستند اربعین وجه تمایز جریان عاشقان و محبان اهل بیت‌(علیهم السلام) از دیگران باشد.

وی افزود: درحالی‌که مسیر پیاده‌روی اربعین در سال‌های گذشته با شهرهای در اشغال جریان تکفیری فاصله چندانی نداشت؛ اما با امنیت، ایثار و تعاملی که به واسطۀ اتحاد مسلمانان ایجاد شد، نمادی از قدرت نرم ارادتمندان اهل بیت(علیهم السلام) و شکوه ایمان و عظمت مسلمانان با نام امام حسین(علیه السلام) را فراهم کرد. این پدیدۀ بی‌نظیر زمینه‌ساز ظهور است. مسلمانان در پیاده‌روی اربعین زندگی در محضر امام را تمرین می‌کنند و ریاضتی عاشقانه و خردمندانه را با حماسه‌ای شکوه آفرین و سراسر معنویت ارائه می‌کنند.

مرویان حسینی با اشاره به اینکه پس از گذشت سالیان طولانی از سفارش اهل بیت(علیهم السلام) و علمای دین به پیاده‌روی اربعین، در سال‌های اخیر پدیدۀ پیاده‌روی اربعین، به نماد شکوه و عظمت اسلام و پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) تبدیل‌شده است، افزود: جمعیت فراوانی از غیر شیعیان و حتی غیرمسلمانان با عشق و احساس بودن در محضر امام در پیاده‌روی اربعین حاضر می‌شوند و صحنه‌ای خیر کننده می‌آفرینند.

وی با بیان اینکه در مسیر پیاده‌روی اربعین، موکب‌هایی از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی برپا می‌شود و این جلوه‌ای از یک پدیده تمدنی است، عنوان کرد: پیاده‌روی اربعین از جنبه‌های تمدنی، اجتماعی، تربیتی، اخلاقی و سیاسی قابل ‌بررسی است و از این‌ رو، بنیاد پژوهش‌های اسلامی چند نشست تخصصی را با موضوع پژوهش در حوزه اربعین برگزار می‌کند که برنامۀ امروز، نخستین نشست از آن است.