نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/24     ساعت:   18:04:12
بازدید:   950
 
 
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: فلسفه و رمز قیام سالار شهیدان(علیه السلام) نجات جامعه بشریت بود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: همان‌طور که در زیارت اربعین می‌خوانیم فلسفه و رمز قیام سالار شهیدان(علیه السلام) نجات جامعه بشریت بود.


حجت‌الاسلام مرویان مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی دوشنبه‌شب در نشست علمی بررسی ابعاد تمدنی پیاده‌روی زیارت اربعین در تالار شیخ طبرسی حرم رضوی اظهار کرد: همان‌طور که در زیارت اربعین می‌خوانیم: «وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِيكَ لِيَسْتَنْقِذَ عِبَادَك َمن الْجَهَالَةِ و حَيرةِ الضَّلَالَة»، امام حسین(علیه السلام) خون قلبش را تقدیم به خدای متعال کرد تا بندگان او را از جهالت، سرگردانی، ظلم، فساد و انحرافات نجات دهد، فلسفه و رمز قیام سالار شهیدان(علیه السلام) نجات جامعه بشریت بود. پرچم سیدالشهداء در طول تاریخ، پرچم قیام‌‍‌های حق‌طلبی، ظلم‌ستیزی، دین‌باوری و عدالت‌خواهی بوده است و همواره مسیر نجات بشر را نشان داده است.

وی ادامه داد: پیاده‌روی زیارت اربعین به حرکتی جهانی در راه بیداری انسان‌ها از غفلت‌ها، بی پناهی‌ها و فسادها تبدیل‌شده است. پیاده‌روی اربعین از جنبه‌های گوناگون انفاق، فداکاری، بذل مال در راه خدا و حرکت به‌سوی امام پدیده‌ای بی‌نظیر است. میلیون‌ها نفر زن و مرد، کوچک و بزرگ فارغ از همه تعلقات به‌سوی امام(علیه السلام) حرکت می‌کنند و وجه تعلق آن‌ها، در مسیر امام(علیه السلام) بودن است، امام حسین(علیه السلام) این انسان‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهند. هویت اسلامی و استکبار ستیزی، هویت معنویت‌طلبی و رهیدن از فلسفه‌های پوچ غربی، و حرکت در راه تمدن نوین اسلامی با نشان اهل بیت(علیهم السلام)، شاخصه‌‌های پیاده‌روی اربعین است.

دکتر مرویان با تأکید بر اینکه پیاده‌روی زیارت اربعین حرکتی تمدنی است، اظهار کرد: در پیاده‌روی اربعین شیعیان، مسلمان و غیرمسلمانان از کشورهای مختلف، صنف‌های گوناگون و اندیشه‌های متفاوت همه باهم به دین، معنویت و ارزش‌های والای انسانی را لبیک می‌گویند.

وی افزود: توفیق زندگی در عصری را داریم که پدیده‌های مبارکی مانند اربعین حسینی دل‌های انسان‌ها را به‌سوی خدای متعال و پاک زیستن در محضر امام(علیه السلام) دعوت می‌کند.

گفتنی است در این نشست استاد اصغر طاهرزادۀ اصفهانی سخنانی دربارۀ پیاده‌روی اربعین ایراد کرد.