نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/28     ساعت:   18:50:06
بازدید:   150
 
 
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: فقه اسلامی در حل مشکلات کنونی می‌تواند نقش آفرین باشد.

حجت الاسلام شریعتی تبار، فقه اسلامی را در حل مشکلات کنونی جامعۀ مسلمانان، نقش آفرین دانست.


مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در دیدار دکتر مهدی‌نژاد معاون علمی آستان قدس رضوی با مدیرعامل و معاونان و مدیران گروه‌های بنیاد، گفت: گروه فقه و اصول از اولین گروه‌های تأسیس شده در بنیاد است و مسائل و موضوعات مهمی را در زمینه‌های مختلف فقهی و اصولی دنبال می‌‌کند.

حجت الاسلام شریعتی تبار با اشاره به گسترۀ فقه اسلامی، اظهار داشت: این فقه بر همۀ شئون فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، دنیوی و اخروی ناظر است و از علوم مهم حوزه‌های علمیه به شمار می‌رود؛ بنابراین، تحقیق و پژوهش دربارۀ موضوعات آن اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: بخش عمده‌ای از فعالیت گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، احیای تراث و کتب فقهی بوده است.

عضو هیئت مدیرۀ بنیاد پژوهش‌های اسلامی به تصحیح منتهی المطلب فی تحقیق المذهب علامه حلی در گروه فقه و اصول اشاره کرد و گفت: این اثر مورد تقدیر مراجع عظام تقلید از جمله آیت الله سبحانی قرار گرفت.

وی همچنین آثاری همچون الدروس الشرعیة، تکملة الدروس الشرعیه، الموتلف من المختلف را از جمله آثار احیا شده در گروه فقه و اصول برشمرد و گفت: اثر دیگر گروه، آیات الاحکام من تفسیر التبیان در دورۀ ۱۰ جلدی تفسیر تبیان شیخ طوسی است که از اقدم تفاسیر شیعه به شمار می‌رود و در حال حاضر هم کار احیای کتاب القضاء مرحوم علامه ملا علی کنی را در دستور کار داریم.

 شریعتی تبار با تأکید بر نگاه تولیت آستان قدس رضوی به اینکه باید در گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی، فقه تمدن‌ساز دنبال شود، گفت: به امید خدا، با جدیت به دنبال تحقق این موضوع هستیم تا بتوانیم بر اساس اساسنامۀ جدید و به کارگیری و جلب همکاری نیروهای علمی و جذب همکاری فضلای حوزه‌های علمیه مشهد و قم، این مطالب را هم تحقق ببخشیم.

وی افزود: فقه اسلامی می‌تواند مشکلات نظام، مسائل و موضوعات فقهی آستان قدس و به طور کلی مشکلات جامعۀ مسلمانان را برطرف کند و در این زمینه نقش آفرین باشد.