نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/30     ساعت:   15:15:06
بازدید:   276
 
 
برنامه‌های همایش ملی الگوی زندگی عفیفانه طی نشستی با حضور سه تن از مسئولان این همایش در دفتر بنیاد پژوهش‌های آستان قدس در قم تبیین شد.

برنامه‌های همایش ملی الگوی زندگی عفیفانه طی نشستی با حضور سه تن از مسئولان این همایش در دفتر بنیاد پژوهش‌های آستان قدس در قم تبیین شد.


به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علی راد، مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در قم در نشستی خبری به مناسبت تشریح برنامه‌های همایش الگوی زندگی عفیفانه که در این بنیاد برگزار شد، گفت: آستان قدس ملجا و ماوای عاطفی و معنی جهان اسلام و تشیع و از سوی دیگر ملجا علمی و پژوهشی هم هست، از این رو این بنیاد بیش از سه دهه مشغول پژوهش دینی است.

وی با بیان اینکه بنیاد از سال ۱۳۶۳ تاسیس شده است، بیان کرد: بنیاد دارای هشت گروه پژوهشی شامل مطالعات قرآنی، حدیث پژوهی، اخلاق و تربیت اسلامی و تعلیم و تربیت اسلامی است و ۱۲۰ پژوهشگر در این مجموعه مشغول پژوهش هستند.

راد عنوان کرد: بنیاد پژوهش‌ها در استفاده از استعدادهای حوزوی و دانشگاهی از نمونه‌های موفق وحدت حوزه و دانشگاه است.

وی با اشاره به رویکرد جدید بنیاد با بیان اینکه سال ۹۶ نقطه عطف در فعالیت این مرکز است، تصریح کرد: این بنیاد در ساختار جدید دارای پژوهشکده، اندیشکده و مرکز پژوهش‌های تراثی شده است و نگاه تمدنی به آموزه‌های اسلامی و مشارکت با مراکز دیگر از جمله رویکردهای جدید آن است.

دکتر راد با بیان اینکه بنیاد به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری علمی و پژوهشی با حوزه قم و نهادهای دیگر علمی اقدام کرده است، اظهار کرد: ظرفیت پژوهشی بنیاد متعلق به همه نخبگان است، لذا آمادگی برای جذب آثار و ایده‌های اندیشمندان را داریم.

وی ادامه داد: ویژگی سوم بنیاد توجه به اقتضائات فعلی دنیای تشیع و جهان اسلام است، از این رو به رویکرد تقریب مذاهب و ادیان ابراهیمی اهتمام جدی دارد. همچنین گروه‌های علمی و پژوهشی بنیاد آمادگی گفت‌وگو با نخبگان سایر مذاهب را دارند.

راد ادامه داد: اهتمام جدی در ارتباط با مراجع و اخذ راهبرد و دیدگاه از ایشان و حفظ ارتباط با حوزه قم و استفاده از ظرفیت نخبگان حوزه مهمترین شاخصه رویکردهای جدید است تا بتوانیم در ده سال آینده به مرجعیت علمی در حوزه دین‌پژوهی برسیم.

مسئول نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌ها بیان کرد: برپایی همایش‌های علمی و پژوهشی از دیگر کارهایی است که توسط بنیاد انجام می‌شود، از جمله همایش «الگوی مفهومی عفاف جنسی» به عنوان اولین همایش از سلسله همایش‌های ملی الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی در دستور کار قرار دارد.

راد با بیان اینکه عفت‌زدائی در جامعه روبه رشد است، افزود: عفاف مهمتر از حجاب است و متاسفانه شاخصه‌های آن رو به افول در جامعه است و دشمنان نیز سرمایه‌گذاری عظیمی در این مسئله داشته و دارند؛ بنابراین باید بیاندیشیم که چرا غرب این همه هزینه برای عفت‌زدائی در فضای حقیقی و مجازی جامعه ما دارد.

راد گفت: احیاء علمی روشمند و مستند آموزه عفاف بر مبنای آموزه‌های اسلامی، ترویج و اشاعه گفتمان عفاف‌پژوهی در سطح نخبگانی از مهمترین اهداف این همایش است.