نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/30     ساعت:   15:21:16
بازدید:   225
 
 
عفاف در فضای مجازی و جامعه اسلامی مورد توجه باشد.

دبیر علمی همایش الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی گفت: نباید اینگونه باشد که زمانی که بحث عفاف می‌شود ذهن ها به سوی زن ها برود چون عفت مخصوص مردها هم است و باید عفاف در رسانه و فضای مجازی و جامعه مورد توجه باشد.


حجت‌الاسلام محمدرضا سالاری‌فر در نشست علمی الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی که در نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد، اظهار داشت: عفاف یک مفهومی است که در حوزه ارتباطات انسانی شکل می گیرد و این مفهوم ارتباطی دارای آثار معنوی است و نگاه ما به این مفهوم دو بعدی است.

وی افزود: در معنویت و دین داری عفاف نقش کلیدی دارد و در حوزه ارتباطات که عفاف در آن نقش مهمی دارد به پیچیدگی‌هایی رسیدیم و با توجه به مدل‌های جدید ارتباطی مفهوم عفاف که در ارتباط انسانی مطرح می شود بیشتر بعد عفاف جنسی در همایش الگوی مفهومی عفاف جنسی مورد توجه است.

دبیر علمی همایش الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی تصریح کرد: باید در زمینه مفهوم عفاف کار شود و دین از عفاف چه چیزی می خواهد و در زندگی کنونی چطور می توانیم بگوییم که چه کسی عفیف است.

سالاری فر با بیان اینکه عفاف باید از منظر ادیان و مکاتب مختلف مورد بررسی قرار گرفته و همچنین از نظر نگاه های جامعه شناسی و حقوقی بررسی شود،عنوان کرد:این که عفاف امر ضروری برای جامعه است و در همه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مهم و ضروری است و اگر بخواهیم به این اهمیت برسیم که عفاف را ترویج کرده و در جامعه جا بندازیم ابتدا باید چیستی حجاب را مورد توجه قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: همایش الگوی مفهومی عفاف جنسی یک همایش مسئله محور است و امید داریم در راستای حل یک آسیب اجتماعی گام برداریم و شبهاتی که وجود دارد و همچنین بحث های تعمدی سبب شده در زمینه عفاف تردیدهایی ایجاد شود و ابتدا باید این تردیدها را برطرف کرد.

دبیر علمی همایش الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی با اشاره به اینکه عفاف یک مفهوم مشترک در خانم ها و آقایان است، گفت: اگر ابعاد عفاف مورد بررسی قرار بگیرد متوجه می شویم که عفاف یک مفهوم جنسی و تنها مختص زن ها نیست.

سالاری‌فر ادامه داد: نباید این گونه باشد که زمانی که بحث عفاف می شود ذهن ها به سوی زن ها برود چون عفت مخصوص مردها هم است و باید عفاف در رسانه و فضای مجازی و جامعه مورد توجه باشد.

وی با اشاره به ارزش و اهمیت عفاف و حجاب در دین اسلام گفت: باید عفاف درهمه ابعاد مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و این که عفت یک استاد و پزشک چگونه باشد که دچار آسیب نشویم.