نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/07/30     ساعت:   17:58:20
بازدید:   194
 
 
به منظور ارتقای سطح همکاری علمی پژوهشی صورت گرفت: بازدید هیئت فرهنگی اعزامی از کشور تاتارستان از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

صبح امروز هیئتی فرهنگی از کشور تاتارستان به منظور آشنایی و ارتقای سطح همکاری علمی پژوهشی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کردند.


حجت الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی، مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نشستی با هیئت فرهنگی از کشور تاتارستان، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت علمی و اهداف و دستاوردهای این بنیاد، اظهار داشت: برجسته‌ترین چهره‌های علمی و فرهنگی حوزه و دانشگاه با این مرکز پژوهشی که منتسب به امام رضا(علیه السلام) است، همکاری می‌کنند.

وی افزود: بخش عمده‌ای از فعالیت‌های ما در حوزۀ قرآن و علوم اسلامی و نیز، علوم انسانی از منظر اسلام و ادیان دیگر است؛ ما امسال در دو همایش بین المللی همکاری داریم که یکی از آن‌ها با موضوع «تربیت دینی از منظر اسلام و دیگر ادیان توحیدی» و دیگری با موضوع «امام رضا(علیه السلام) و گفت و گو با ادیان مختلف» است.

دکتر مرویان حسینی خاطر نشان کرد: بنیاد تاکنون در پژوهش‌های خود،  سعی در توجه به اندیشه‌های دیگر ادیان و همچنین سایر مذاهب اسلامی داشته است و اندیشۀ ما این است که اگر بخواهیم اسلام را به عنوان یک دین جهانی به دیگران معرفی کنیم، باید به اندیشه‌های دینی و اعتقادی دیگر ادیان هم توجه داشته باشیم.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه منشأ بسیاری از درگیری ها و خشونت‌ها در جهان اسلام، عدم توجه و نداشتن مطالعه نسبت به سایر مذاهب است، تصریح کرد: برای مثال، داعش تفکری انحرافی از حقیقت اسلام است که تحت تأثیر اندیشه تحجّر و یکسونگری مذهبی با حمایت نظام‌های استکباری شکل گرفت؛ از سوی دیگر ما در کنار امامی هستیم که دو لقب عالم آل محمد(علیهم السلام) و رئوف از القاب ایشان است و عقیدۀ ما این بوده که امام رضا(علیه السلام) حقیقتی زنده برای افکار، عواطف و رفتار انسان‌هایی است که به دنبال رأفت، مهربانی و دانش هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی با برشمردن حوزه‌های علمی پژوهشی بنیاد، گفت: ما در موضوعات مختلفی همچون فقه که دستورالعمل زندگی انسان است، دارای آثار پژوهشی هستیم؛ اخیراً در فقه در بخش وقف، قضاء و قواعد فقهی نیز، تولیدات علمی مطلوبی داشتیم؛ همچنین در حوزۀ مسائل اعنقادی و تفکر نیز، دستاوردهای فکری و علمی داشته‌ایم و از سوی دیگر، در حوزۀ تمدن نوین و آیندۀ اسلام هم در حال مطالعه و ارائۀ راهکار بر اساس آموزه‌های اسلام هستیم؛ بخش دیگر فعالیت‌های ما در حوزۀ احیا و تصحیح اسناد و نسخ خطی کهن است.

حجت الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی در پایان، با ابراز خرسندی از گسترش روابط علمی و فرهنگی با تاتارستان و روسیه، گفت: ما از اینکه همفکران خود را در این منطقه می‌بینیم، بسیار خوشحالیم و امیدواریم که اینگونه مبادلات در حوزۀ علم و فرهنگ بین دو طرف ادامه پیدا کند.

گفتنی است در این نشست 5 نفر از پژوهشگران و متفکران تاتارستان به سرپرستی گولنارا گابدراحمانووا رئیس کمیته دولتی آرشیو جمهوری تاتارستان حضور داشتند و با فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی آشنا شدند.