نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/02     ساعت:   17:38:36
بازدید:   161
 
 
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: ارتقاء کیفی و کمی آثار از اولویت‌های مهم بنیاد پژوهش‌های اسلامی است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ارتقاء کیفی و کمی آثار را از اولویت‌های مهم این مرکز دانست.


حجت الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی در دیدار دکتر مهدی‌نژاد معاون علمی آستان قدس رضوی، با اشاره به اینکه ارتقاء کیفی و کمی آثار پژوهشی از جمله اولویت‌های مهم این مرکز است، اظهار کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، تاکنون فعالیت‌های گوناگونی را در عرصه تولید علوم اسلامی به ویژه مباحث حوزه احیای تراث انجام داده است. این مرکز تاکنون دو هزار عنوان پژوهشی را در 4 هزار جلد کتاب تولید و روانه بازار نشر کرده است.

وی ابراز کرد: گروه‌های هشت‌گانه فقه و اصول، مطالعات قرآنی، حدیث پژوهی، فرهنگ و سیره رضوی، سادات و مفاخر اسلامی، احیاء تراث، اخلاق و تعلیم و تربیت اسلامی وکلام و اندیشه اسلامی در این مرکز مشغول به فعالیت و انجام امور پژوهشی و علمی هستند.

دکتر مرویان حسینی ادامه داد: اساسنامۀ بنیاد پژوهش‌های اسلامی که 20 سال پیش تدوین شده بود، با نشستها و بررسی‌های گوناگون در هیئت مدیره، تحولات اساسی در آن صورت گرفت و به‌تازگی به تأیید تولیت محترم آستان قدس رضوی نیز، رسیده است.

وی تصریح کرد: در این اساسنامه پیش‌بینی شده است که پژوهشکده واندیشکده‌ای به منظور ایده‌پردازی‌‌ها و آینده‌پژوهی‌ها و بخشی هم به عنوان مرکز تحقیقات تراثی و ترجمه در این مرکز داشته باشیم.

مرویان با بیان اینکه گام دیگری که مورد تأکید تولیت نیز بوده، بحث توسعه ارتباطات بنیاد است، افزود: در همین راستا نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در قم تأسیس شد که از ابتدای تأسیس تا کنون، نشست‌ها و همایش‌های بسیاری  با حضور فضلا، محققان و مؤلفان برگزار کرده است؛ همچنین در این نمایندگی ارتباطات فراوانی با دیگر مراکز علمی در راستای تولید و نشر علوم اسلامی شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: این مرکز تلاش کرده در طول یک سال اخیر در همایش‌های علمی عرصه علوم اسلامی، حضور یابد و همکاری‌های خود را با دیگر مراکز افزایش دهد. از ابتدای سال جاری تا کنون این همکاری‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته 5 برابر شده است. البته ما به این نکته توجه داریم که می‌بایست این همکاری‌ها نظام‌مند و علمی بوده، منجر به تولید محتوای پژوهشی شود و همچنین در راستای سیاست‌های بنیاد و آستان قدس با رویکرد تحقق مرجعیت‌ علمی باشد.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی به فعالیت‌های عمده و مهم این مرکز اشاره کرد و گفت: بحث گروه‌های پژوهشی و تألیف آثار از جمله فعالیت‌های اصلی این مرکز به شمار می‌رود. سعی شده است در مقایسه با گذشته، آثارمان را به لحاظ کمی و کیفی ارتقا دهیم. ما نیازمندیم در تولید آثار نواندیشی داشته باشیم و آثار به لحاظ آرایش و پیراش جذاب باشد. در عرصه انتشار، پخش و توزیع نیز باید دقیق باشیم.

وی، یکی از عرصه‌های فعالیت این مرکز را همکاری با بخش‌های مختلف آستان قدس دانست و اظهار کرد: توجه به مسئله رویکردهای تمدنی، تربیتی و اجتماعی اربعین و ظرفیت‌سازی این رخداد مهم، برگزاری نشست‌هایی با موضوع مرجعیت علمی و چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین تولید آثاری با زبان‌های مختلف اعم از انگلیسی، عربی و اردو از جمله این فعالیت‌هاست.

مرویان حسینی عرصه دیگر فعالیت‌های این مرکز را  بازدیدها و ارتباطات علمی دانست. بازدیدهای پژوهشگران و استادان غیر ایرانی از کشورهای مختلف که ضمن آشنایی با فعالیت‌های بنیاد، خدمات متقابل علمی نیز با این مرکز برقرار می‌کنند.