نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/05     ساعت:   21:17:01
بازدید:   185
 
 
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: توکل و اعتماد به تقدیر الهی از نشانه‌های‌ مؤمن است.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: توکل به خدا تکیه به یاری او و اعتماد به تدبیر و تقدیر الهی، از مهم‌ترین مؤلفه‌ها و نشانه‌های مؤمن است.


حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار در سلسله جلسات اخلاق کارگزاران که با حضور جمعی از محققان و پژوهشگران در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، توکل به خدا و تکیه به یاری او و همچنین اعتماد به تدبیر و تقدیر الهی را از مهم‌ترین مؤلفه‌ها و نشانه‌های مومن دانست.
وی با اشاره به «مواعظ عددیه» امام علی(علیه السلام) در نهج‌البلاغه ابراز کرد: برخی از احادیث و فرمایشات امام علی(علیه السلام) در کتاب ارزشمند نهج‌البلاغه با عدد بیان شده است، کلمات و موعظه‌هایی که در آن عدد بیان شده آموزنده‌تر است.
شریعتی تبار تصریح کرد: امیرمومنان حضرت علی(علیه السلام) در یکی از مواعظ عددیه خود می‌فرمایند: «شما را به 5 مورد سفارش می‌کنم که اگر سفری طول و درازی برای به دست آوردن این 5 کار انجام دهید، ارزشش را دارد. یکی از این موارد این است که به هیچ چیز و هیچ کس جز خداوند متعال امیدوار نباشید و رجاء و امید شما فقط به خدا باشد. به قدرت پروردگار باور و اعتماد داشته باشید».
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: از هیچ چیز جز عاقبت گناهان خود و مخالفت و نافرمانی از خدا نترسید، چرا که گناهان انسان را از رحمت الهی دور می‌سازد.
شریعتی‌تبار در ادامه خاطرنشان کرد: یکی دیگر از آموزه‌های امام علی(علیه السلام) سفارش به این مسئله دارد که از گفتن نمی‌دانم نسبت به چیزی که علمش را ندارید خجالت نکشید. اگر از شما سوال می‌شود و جواب آن را نمی‌دانید به راحتی بگویید نمی‌دانم اگر اقرار به جهل نکنید موجب گمراهی شخص سوال کننده می‌شوید. باید دانش خود را نسبت به چیزی که نمی‌دانید بالا ببرید و از یادگیری آن خجالت نکشید.
وی اضافه کرد: امام علی(علیه السلام) در حدیثی می‌فرمایند: «اَلصَّبْرُ مِنَ الاْيمانِ كَالرَّاءْسِ مِنَ الْجَسَدِ». نسبت صبر به ایمان همانند نسبت و جایگاه سر به بدن است. صبر در مفهوم وسیع خود، به معنای پایداری و استقامت در پیمودن راه حق و کمال انسانی است، ره‌توشه انسان در پیروزی بر مشکلات‌، امتحانات الهی‌، موفقیت‌های مادی و معنوی و خلاصه رمز و راز سرافرازی در زندگی ایمانی انسان است‌.