نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/06     ساعت:   18:14:23
بازدید:   152
 
 
معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی، ویژه برنامه‌های بنیاد در ایام دهه پایانی صفر را تشریح کرد.

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی خبر داد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ویژه برنامه‌هایی در ایام دهه پایانی ماه صفر برگزار می‌کند.


حجت الاسلام دکتر جلائیان اکبرنیا، معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امسال نیز همانند سال‌های گذشته ویژه برنامه‌هایی همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر تدارک دیده شده است. این برنامه‌ها از اربعین سید و سالار شهیدان آغاز و تا سالروز شهادت امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) ادامه خواهد داشت.

وی افزود: این برنامه‌ها در دو محور همایش‌ها و نشست‌های علمی و تخصصی و انتشار آثار اجرا می‌شود. برگزاری نشست‌های تخصصی «کارکردهای اجتماعی ـ سیاسی پیاده‌روی زیارت اربعین»، «کارکردهای تمدنی پیاده‌روی زیارت اربعین» و «کارکردهای تربیتی ـ معنوی پیاده‌روی اربعین» از جمله آنهاست.

دکتر جلائیان اکبرنیا برگزاری نشست‌ها در دیگر استان‌های کشور را یکی از ویژگی‌های بارز آن برشمرد و اظهار داشت: برگزاری نشست‌های «حدیث سلسلة الذهب به روایت اهل سنت» و «امام رضا(علیه السلام) و منطق گفتگو با اهل سنت» در دانشگاه علوم و حدیث تهران، «جایگاه امام رضا(علیه السلام) در فرهنگ و میراث اهل سنت» و «اعتبارسنجی منابع در شهادت امام رضا(علیه السلام)»، «عقلانیت دینی و اخلاق عقلانی در سیرۀ امام رضا (علیه السلام)، «سیره امام رضا(علیه السلام) و الگوی مناظره ادیانی؛ قواعد و اخلاق مناظره»، «جایگاه و نقش سادات رضوی ایران در احیای فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام)»،«جایگاه و نقش سادات رضوی ایران در احیای فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام)» و... در استان قم برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: «سیره امام رضا(علیه السلام) و آموزه‌های تمدنی؛ اصول و روش استنباط»، «مواجهه امام رضا(علیه السلام) با ارباب ادیان و مبانی گفتگو»، «تعامل و همگرایی با اهل سنت در سیره رضوی»، «گفتمان امام رضا(علیه السلام) با مسیحیان، رویکردی به تقریب ادیان»، «تقریب ادیان در سیره امام رضا (علیه السلام) با تأکید بر مناسبات اسلام و ادیان الهی» نیز از دیگر همایش‌های تدارک دیده شده‌ای است که در قم برگزار می‌شود.

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابراز کرد: موضوعاتی همچون «احیای امر امام (علیه السلام) و وفای عهد با امام»، «جایگاه امام رضا (علیه السلام) در فرهنگ و میراث اهل سنت» و« سیره اخلاقی امام رضا (علیه السلام)، آموزه‌ها و کارکردها» و «جایگاه امام رضا (علیه السلام) در فرهنگ و میراث اسلامی» نیز به ترتیب در ارومیه و سنندج تبیین می‌شود.

«رویکردهای تمدنی زیارت امام رضا(علیه السلام)، از منظر سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی»، «احیای امر امام (علیه السلام)» و «وفای عهد با امام» نیز از دیگر همایش‌هایی است که به مناسبت ایام دهه پایانی ماه صفر در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.

حجت الاسلام جلائیان در پایان گفت: این مرکز همچنین در این ایام در حوزۀ نشر کتاب، در دو بخش آثار انتشار یافته همچون «بر آستان عاشورا (دوره دو جلدی)» و «کتابنامه تاریخ و سیره معصومین (علیهم السلام)» و آثار در دست انتشار از جمله «دانشنامه کربلا (دوره دو جلدی)»، «مقایسه سیمای امام حسین(علیه السلام) ( دوره دو جلدی)» و «مناقب اهل بیت (علیه السلام)» (تجدید چاپ) فعالیت می‌کند.