نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/11     ساعت:   12:20:43
بازدید:   154
 
 
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: همراهی با امام یک فرمان الهی و قرآنی است.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همراهی با امام را یک دستور الهی و قرآنی دانست و گفت: این همراهی باید در تمام صحنه‌ها به ویژه در مبارزه با دشمنان مکتب ولایت و امامت باشد.


حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی‌تبار مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ویژه برنامه «صلای عزا» که همزمان با دهه آخر ماه صفر با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب که همراهی با امام یک فرمان الهی و قرآنی است اظهار کرد: این همراهی باید در تمام صحنه‌ها به ویژه در مبارزه با دشمنان مکتب ولایت و امامت باشد.
وی با اشاره به تفسیر آیه 119 سوره توبه ابراز کرد: در این آیه آمده است:«اى كسانى‌كه ايمان آورده‌ايد! از خدا پروا كنيد و با راستگويان باشيد». این آیه مشتمل بر دو امر و دستور الهی است که اگر جامعه اسلامی و ایمانی به این دستورات الهی عمل کنند سعادت دنیا و آخرت نصیبشان خواهد شد.
شریعتی‌تبار ادامه داد: دستور اول امر به تقوای الهی دارد؛ دستور به رعایت تقوا در احادیث و روایاتی بسیاری نیز توصیه شده است. امر دوم نیز دستور می‌دهد همراه با صادقین و اهل صدق باشید.
وی گفت: مراد از صادقین در این آیه شریفه همان‌گونه که در روایات زیادی از ائمه اطهار(علیهم السلام) و حتی در جوامع تفسیری و حدیثی اهل سنت وجود دارد، پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت ایشان هستند.
این پژوهشگر ادامه داد: صدق به این معنی است که قولی مطابق با واقع باشد. انسان صادق یعنی انسانی که قول و سخنش با واقع و خارج مطابقت دارد، عقیده و اعتقاداتش با حقایق عالم انطباق دارد و فعل و رفتارش با آنچه معتقد است هماهنگی دارد. از این رو منظور از صادقین به قول مطلق در این آیه معصومان(علیهم السلام) هستند.

اخبار مرتبط

- پژوهشگر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: پوشیدن اسرار از صفات انسان مؤمن است.
- جهانی شدن مکتب اسلام به رهبری الهی و یارانی صادق نیازمند است.
- سیزدهم آبان ماه ریشه در نهضت کربلا دارد.
- استاد خارج فقه حوزه علمیه قم: با تبعیت از سیره و اخلاق ائمه(علیهم السلام) امر آنان را احیاء کنیم.
- پژوهشگر حوزه و دانشگاه: جهانی شدن نام امام حسین(علیه السلام) زمینه ظهور را فراهم می‎کند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: رسالت و مأموریت سیدالشهداء(علیه السلام) نجات انسان‌ها بوده است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محافل حسینی، زمینۀ بازگشت انسان‌ها به سوی خداست.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: شاخصه تمدن ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) اعتدالِ برآمده از خضوعِ انسانها در برابر ولایت است.
- پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اصول ثابت و اولیه انسان شناسی از دیدگاه اهل بیت(علیهم السلام) را تبیین کرد.
- بصیرت و آگاهی راه صحیح زندگی را به انسان نشان می‌دهد.
- پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ عشق و محبت به اهل بیت(علیهم السلام) مسیر زندگی ما را معین می‌کند.
- معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تأکید کرد: وضعیت امروز ما با زنده نگه داشتن عاشورا اصلاح می‌شود.