نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/13     ساعت:   15:28:55
بازدید:   170
 
 
سیزدهم آبان ماه ریشه در نهضت کربلا دارد.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مطرح کرد: سیزدهم آبان در تاریخ ایران برگرفته و برخاسته از قیام کربلا است و ریشه در نهضت عاشورا دارد.


حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ویژه برنامه «صلای عزا» که همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر در بنیاد برگزار شد، به بزرگداشت روز 13 آبان اشاره کرد و گفت: امروز روز سیزده آبان ماه و یوم الله است. قرآن کریم به ما دستور داده است که ایام الله را به یکدیگر یادآوری کنیم.

وی ابراز کرد: در قرآن آمده است: ما حضرت عیسی(علیه السلام) را مبعوث به رسالت کردیم و دو مأموریت بر عهده وی گذاشتیم، نخست اینکه  «قوم و مردم خودت را از ظلمت‌ها و تاریکی‌ها به سوی نور خارج کن و به سوی نور، توحید، علم، عدالت، معارف و فضائل انسانی و اخلاقی رهنمون ساز» و مأموریت دیگر یادآوری و تذکر به روزهای خدا و ایام الله است.

شریعتی تبار ادامه داد: یادآوری ایام الله سه تفسیر دارد. نخست اینکه نعمت‌های خدا را یادآوری کنید. معنای دوم عقوبت‌ و عذاب‌های الهی را تذکر دهید و معنی سوم ایام الله، یعنی روزهایی که اراده حکیمانه و مشیت الهی بر پیروزی یک ملت مؤمن و صالح تعلق گرفته است.

این پژوهشگر تصریح کرد: این روزهای حساس و اثرگذار در تاریخ تمدن و جوامع باید یادآوری شود؛ زیرا در این روزها برای هر انسانی که اهل صبر و استقامت و شاکر و سپاسگزار باشد، آیات، نشانه‌ها و درس‌هایی است.

وی گفت: باورما این است، نور انقلاب اسلامی که الهام گرفته از نهضت عاشوراست هیچگاه خاموش نشده است. 40 سال است که جبهه استکبار به سرکردگی آمریکا هر چه در توان نظامی، جنگ رسانه‌ای و جنگ اقتصادی داشته، صرف کرده است اما نتوانسته اسلام و انقلاب و نظام جمهوری را از اصولی که به آن پایبند است، دور کند.

شریعتی تبار، با بیان اینکه هر روز که  پرچم کشور ایران به اهتزا درمی‌آید، یک یوم الله است، ابراز کرد: در سال 43 همانند چنین روزی، امام را به عنوان مخالفت با لایحه استعماری و استکباری کاپیتولاسیون تبعید کردند. در این لایحه بر این نکته تأکید شده بود که اگر یک فرد وابسته به آمریکا حتی در پایین‌ترین سطوح تشکیلات درکشور ایران هر گونه جنایتی را بر علیه جان، مال و ناموس مسلمانان مرتکب شود، دادگستری ایران حق ندارند او را محاکمه و بازخواست کنند. اما درست بر عکس آن اگر فردی برجسته به لحاظ علمی و سیاسی از کشور ایران با شخصی مادون وابسته به آمریکا برخوردی داشته باشد، طبق موازین آمریکا محاکمه شود.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ادامه داد: امام راحل(رحمة الله علیه) با الهام از کرامت و عزت قرآنی و همچنین فقه امام صادق(علیه السلام)، با این قانون مخالفت کرد و از این رو تبعید شد. سیزده سال پس از این اتفاق در سال 1357 دانش آموزان در دانشگاه تهران بر علیه آمریکا ظاهرات کردند و به شهادت رسیدند.

وی اضافه کرد: در سال 1358 نیز دانشجویان مسلمان پیرو خط امام سیلی به صورت امریکا زدند و لانه جاسوسی آنان را تسخیر کردند. از این رو، 13 آبان به روز مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شد.

اخبار مرتبط

- پژوهشگر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: پوشیدن اسرار از صفات انسان مؤمن است.
- جهانی شدن مکتب اسلام به رهبری الهی و یارانی صادق نیازمند است.
- استاد خارج فقه حوزه علمیه قم: با تبعیت از سیره و اخلاق ائمه(علیهم السلام) امر آنان را احیاء کنیم.
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: همراهی با امام یک فرمان الهی و قرآنی است.
- پژوهشگر حوزه و دانشگاه: جهانی شدن نام امام حسین(علیه السلام) زمینه ظهور را فراهم می‎کند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: رسالت و مأموریت سیدالشهداء(علیه السلام) نجات انسان‌ها بوده است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محافل حسینی، زمینۀ بازگشت انسان‌ها به سوی خداست.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: شاخصه تمدن ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) اعتدالِ برآمده از خضوعِ انسانها در برابر ولایت است.
- پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اصول ثابت و اولیه انسان شناسی از دیدگاه اهل بیت(علیهم السلام) را تبیین کرد.
- بصیرت و آگاهی راه صحیح زندگی را به انسان نشان می‌دهد.
- پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ عشق و محبت به اهل بیت(علیهم السلام) مسیر زندگی ما را معین می‌کند.
- معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تأکید کرد: وضعیت امروز ما با زنده نگه داشتن عاشورا اصلاح می‌شود.