نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/13     ساعت:   17:45:39
بازدید:   186
 
 
عضو هیئت علمی جامعة المصطفی؛ شهدا شاهدان بر اعمال دیگران در قیامت هستند.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی اظهار کرد: شهدا شاهدان بر اعمال دیگران در دنیا و آخرت هستند.


همزمان با ایام پایانی ماه صفر و در وبینار «شهادت از دیدگاه اسلام و مسیحیت» با محوریت شهادت امام حسین(علیه السلام) و امام رضا(علیه السلام) و تأثیرات فرهنگی آن که به همت مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی و با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، حجت‌الاسلام جواد رقوی؛ عضو هیئت علمی جامعة المصطفی گفت: طبق آیات قرآنی خداوند، انبیاء و فرشتگان کسانی هستند که به عنوان شاهد از آنان در روز قیامت نام برده می‌شود.

وی گفت: شهدا و انبیاء الهی که بالاترین منزلت و مقام معنوی را دارا هستند، شهید در راه خداوند هستند و بنا به فرموده امام صادق(علیه السلام) هیچ پیامبر یا امامی نبوده، مگر اینکه به شهادت رسیده باشد.

وی با بیان اینکه واژه شهید در ادبیات دینی معادل «قتیل فی سبیل الله» است، افزود: شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق است و از زیباترین جلوه‌های وصال محبوب به معشوق به شمار می‌آید.

این استاد فلسفه تصریح کرد: شهید آگاهانه و به خاطر هدفی مقدس جان خود را فدا می‌کند و به تعبیر پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) شریف‌ترین و عالی‌ترین نوع مرگ را انتخاب می‌کند.

رقوی با بیان اینکه شهید آگاهانه و در مسیر اطاعت خداوند به لقاء الله می‌پیوندد و این انتخاب نشانه درک والایش از شهادت است، ابراز کرد: شهید همواره زنده است و حیات و ممات او همواره صفتی برای حیات طیبه او به شمار می‌آید.

گفتنی است؛ وبینار «شهادت از دیدگاه اسلام و مسیحیت» با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان به همت مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی و با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی با حضور تحت وب هشت استاد و پژوهشگر مسلمان و مسیحی از کشورهای مختلف برگزار شد.