نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/15     ساعت:   09:29:20
بازدید:   193
 
 
پژوهشگر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: پوشیدن اسرار از صفات انسان مؤمن است.

پژوهشگر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتمان سر و پوشیدن اسرار دیگران را از صفات انسان مؤمن دانست.


حجت‌الاسلام علی اعتمادی‌نژاد پژوهشگر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در آخرین جلسه از ویژه برنامه «صلای عزا» که همزمان با ایام دهه پایانی ماه صفر در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: کتمان سر و پوشیدن اسرار دیگران از صفات انسان مؤمن است.

وی با اشاره به يكى از روايات حضرت امام‏ رضا(علیه السلام) اظهار کرد: «ایمان مؤمن کامل نیست مگر اينكه سه خصلت در او باشد: يك خصلت از پروردگارش، يك خصلت از پيامبرش و يك خصلت از امامش.»

حجت‌الاسلام علی اعتمادی‌نژاد تصریح کرد: كتمان سر يكى از صفات الهى است. خداوند اسرار ما را بر يكديگر مخفى ‏كرده است. اگر كتمان سر نبود، ما نمى‌‏توانستيم با يكديگر زندگى كنيم. پس مؤمن كامل كسى است كه از خداوند اين خصلت را درخود داشته باشد.

وی ادامه داد: پيامبر اسلام‏(صلی الله علیه و آله و سلم) شخصيت بى نظيرى بود كه در مدارا كردن با مردم مثالى نداشت. خوش‌رفتارى با مردم، محبت به آنها و حسن خُلق ایشان به قدری زياد است كه‏ خداوند در قرآن مى‏‌فرمايد: «همانا تو به خُلق ‏بزرگى آراسته‌‏اى.» ما نیز به تأسی از رسول مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم)  باید با مردم مدارا و این صفت را در خود تقویت کنیم.

پژوهشگر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی  ادامه داد: در آیه 5 سوره انشراح آمده است: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا»،«پس (بدان كه) با هر سختى آسانى است». یکی از  صفات بارز ولی خدا و جانشین پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) صبر بر سختی‌هاست.

وی خاطر نشان کرد: «شرح صدر» نیز به معناى گشايش سينه و بالا رفتن ظرفيّت انسان است. مؤمن باید ناملايمات را تحمل كند و در مشكلات و سختى‌ها صبر و پايدارى ورزد. جایی که مشکلات به نهایت می‌رسد باید منتظر فرج باشیم.

اخبار مرتبط

- جهانی شدن مکتب اسلام به رهبری الهی و یارانی صادق نیازمند است.
- سیزدهم آبان ماه ریشه در نهضت کربلا دارد.
- استاد خارج فقه حوزه علمیه قم: با تبعیت از سیره و اخلاق ائمه(علیهم السلام) امر آنان را احیاء کنیم.
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: همراهی با امام یک فرمان الهی و قرآنی است.
- پژوهشگر حوزه و دانشگاه: جهانی شدن نام امام حسین(علیه السلام) زمینه ظهور را فراهم می‎کند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: رسالت و مأموریت سیدالشهداء(علیه السلام) نجات انسان‌ها بوده است.
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محافل حسینی، زمینۀ بازگشت انسان‌ها به سوی خداست.
- پژوهشگر گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: شاخصه تمدن ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) اعتدالِ برآمده از خضوعِ انسانها در برابر ولایت است.
- پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اصول ثابت و اولیه انسان شناسی از دیدگاه اهل بیت(علیهم السلام) را تبیین کرد.
- بصیرت و آگاهی راه صحیح زندگی را به انسان نشان می‌دهد.
- پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ عشق و محبت به اهل بیت(علیهم السلام) مسیر زندگی ما را معین می‌کند.
- معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تأکید کرد: وضعیت امروز ما با زنده نگه داشتن عاشورا اصلاح می‌شود.