نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/26     ساعت:   17:21:02
بازدید:   198
 
 
کتاب اطلس تاریخی سادات ایران؛ خراسان بزرگ، در اختتامیه کنگره ملی امامزاده غیاث الدین محمد(علیه السلام) رونمایی شد.

در حاشیه آیین اختتامیه کنگره ملی امامزاده غیاث الدین محمد(علیه السلام) کتاب اطلس تاریخی سادات ایران؛ خراسان بزرگ رونمایی شد.


اختتامیه کنگره ملی امامزاده غیاث الدین محمد(علیه السلام) با همکاری علمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی برگزار شد.

در بخش پایانی این آیین، کتاب اطلس تاریخی سادات ایران؛ خراسان بزرگ رونمایی شد. 

کتاب «اطلس تاریخی سادات ایران» در بخش مربوط به خراسان بزرگ، به چگونگی ورود و استقرار، کانون‌های تجمع، خاندان‌های مهم و بخشی از نقش اجتماعی سادات در این دیار اختصاص دارد که با ارائه محتوا، نقشه و تبارنامه‌ها به شیوه‌ای نو به این کار پرداخته است.
این اثر در دو فصل به حضور سادات در خراسان و تشکیل خاندان‌ها می پردازد. در فصل نخست، حضور سادات در خراسان که به صورت غیر اختیاری بوده توصیف و تبیین شده است. در این فصل، چهره‌هایی از سادات که تحت تاثیر شرایط سیاسی و بیشتر برای گریز از فشار حکومت یا راه‌اندازی قیام خراسان وارد خراسان یا آورده این منطقه شده‌اند به ترتیب تاریخی معرفی شده است.
در فصل دوم، خاندان‌های شکل گرفته از سادات در خراسان معرفی شده‌اند در این فصل تنظیم خاندان‌ها، مبنای تاریخی ندارد چرا که بسیاری از آنها به صورت متقارن و همزمان در این منطقه حضور داشته‌اند. سعی شده است از نخستین ورود افراد هر خانواده به خراسان تا آخرین نشانه‌های موجود از آن‌ها تا پایان دوره تاریخی مورد بررسی قرار گیرد.
همچنین در این فصل معرفی نقیبان، عالمان، شاعران و رجال مذهبی و سیاسی هر یک از خاندان‎ها و برجسته کردن کانون‌های سکونت این گروه ها در شهرها و مناطق گوناگون، مورد نظر قرار گرفته است.
در پایان فصل دوم، فهرستی از چهره‌های برجسته سیاسی،علمی و اجتماعی که در قالب خاندانها معرفی نشده‌اند گزارش شده است. در بخش نتیجه‌گیری عصاره و نکته‌های تحلیل دو فصل اول و دوم آمده است و به خواننده تصویر کامل‌تری از مباحث ارائه شده است.
اسماعیل رضایی برجکی کار نگارش این کتاب را بر عهده داشته است که مقاله وی نیز در بخش علمی کنگره ملی امامزاده غیاث الدین محمد(علیه السلام) حائز رتبه سوم گردید.