نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/08/28     ساعت:   18:29:02
بازدید:   243
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست علمی «نقض حریم» برگزار می‌شود.

نشست علمی «نقض حریم؛ بازخوانی واقعۀ هجوم رژیم پهلوی به انقلابیون در حرم رضوی» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.


هرچند در ذهن و انديشه تمامي مسلمانان، بيت الله الحرام حرم امن الهي محسوب مي‌شود؛ اما اغلب آنان مزارات بزرگان دين خاصه پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و فرزندان وی از نسل امير المؤمنين علی(علیه السلام) را نيز امن می‌دانند و هرگونه اقدام را برای كشتار و قتل مردم و حتی مضروب و مجروح كردن آنان گناهی نابخشودنی تلقی می‌كنند. بر همين اساس است كه فاجعه حمله نيروهای وابسته به محمد رضا پهلوی به مردم معترض حاضر در حرم مطهر رضوی حجت را برای تمام مردم مشهد به پايان رساند و باعث شد تا مردم اين شهر تكليف خود را به طور كامل با رژيم مشخص كرده و تنها نابودی كامل طاغوت را در دستور كار خود قرار دهند. اين فاجعه در روز 29 آبان  ۱۳۵۷ خورشيدی رخ داد.

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، برای بازخوانی و تبیین ابعاد گوناگون واقعۀ هجوم رژیم پهلوی به انقلابیون در حرم مطهر رضوی، اقدام به برگزاری نشستی علمی تخصصی کرده است.

این نشست در راستای پروژه كلان تاريخ شفاهی حرم مطهر رضوی كه از سوی بنياد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس پيگيری مي شود در محل تالار شيخ طوسی بنياد با حضور جمعی از پژوهشگران، استادان و مديران فرهنگی و سياسی فردا 29 آبان ساعت 9 تا 11 برگزار خواهد شد.

گفتنی است اين نشست علمی شامل بیان خاطرات و سخنان آقايان غلامرضا جلالی، علی شمقدری، ابوالفضل حسن آبادی، حسين خوشبخت مجروح اين واقعه و جواد نعيم آباد خواهد بود.