نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/06     ساعت:   15:42:41
بازدید:   530
 
 
بنیاد پژوهش‎های اسلامی آستان قدس رضوی، مرکز تنویر جامعه اسلامی است که معارف گهربار و نورانی اهل بیت(علیهم السلام) را با روش‌های دقیق حدیث پژوهی دسته‌بندی کرده و در اختیار جامعه قرار می‌دهد.

حجت الاسلام دعایی بنیاد پژوهش‎های اسلامی آستان قدس رضوی را مرکز تنویر جامعه اسلامی دانست که معارف گهربار و نورانی اهل بیت(علیهم السلام) را با روش‌های دقیق حدیث پژوهی دسته‌بندی کرده و در اختیار جامعه قرار می‌دهد.


حجت الاسلام و المسلمین محسن دعایی، دبیر کل جبهه فرهنگی عفاف و حجاب در آیین رونمایی از تازه‌های نشر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی که در حاشیۀ بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب خراسان رضوی در سرای اهل قلم برگزار شد، با اشاره به فرازی از زیارت جامعۀ کبیره، «کَلَامُکُمْ نُورٌ وَ أَمْرُکُمْ رُشْدٌ» به تبیین فعالیت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی در چند دهه اخیر پرداخت.

وی گفت: این بنیاد، مرکز تنویر جامعه اسلامی است که معارف گهربار و نورانی اهل بیت(علیهم السلام) را با روش‌های دقیق حدیث پژوهی دسته‌بندی کرده و در اختیار جامعه قرار می‌دهد.

دعایی مجموعۀ ده جلدی «موسوعة الحدیث النبوی؛ عقیدتاً، شریعتاً و خلقاً» را یکی از بهترین آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی دانست و اظهار داشت: مجموعۀ معارف اسلامی ما از قلب مبارک رسول اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) تراوش کرده است و پیامبر با شأن والایی که دارد، اولین تجلی خداوند متعال بوده و ایشان حجاب اقرب است.

 حجت الاسلام و المسلمین محسن دعایی با تأکید بر اینکه پیامبر مثل اعلای الهی است، ابراز کرد: حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) جامع جمیع مراتب غیب و شهود است؛  بنابراین چه از این نیکوتر که انسان در پرتو این دورۀ قیم جامعی که از رفتارها، سیره‌ها، سنن و گفتمان نبوی گردآوری شده است، با یک دورۀ مطالعاتی دقیق تمام شخصیت و شاکلۀ علمی، احساسی و رفتاری پیامبر را بشناسد و بعد آن را در لایه‌های مختلف زندگی خود، پیاده‌سازی کند.

دعایی ابراز امیدواری کرد: به یاری خداوند متعال شاهد ترجمۀ این اثر گرانقدر به بهترین قلم و زیباترین نثرها به زبان فارسی باشیم؛ سپس بسته‌های سبک زندگی نبوی از دل آن تولید شود و تبدیل به محصول مورد استفاده سطوح گوناگون جامعه از فرد تا خانواده و برش‌های مختلف آن قرار بگیرد.

دبیر کل جبهه فرهنگی عفاف و حجاب تصریح کرد: در حال حاضر به شدت به دسته‌بندی و بسته‌بندی معارف دینی‌مان با رویکرد فناوری نیازمندیم. ما باید کاربست دانش را در دستور کار قرار دهیم. مراکز پژوهشی ما باید با یک خلاقیتی معارف را به کاربرد تبدیل کنند تا بتوانیم آن را در زندگی مصرف کنیم و اگر این امر محقق نشود تمام این کتاب‌ها در کتابخانه‌ها خاک خواهد خورد.

وی افزود: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی این امر را در دستور کار خود قرار دهد تا بتوانیم معارف اسلام را به محصول مورد استفاده جامعه در رده‌های مختلف تبدیل کنیم. اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم آرزوی تحقق جامعۀ اسلامی داشته باشیم وگرنه بایگانی معارف با تولید کتاب‌ها  و اینکه در زندگی روزمره از فردی و خانوادگی و اجتماعی بر اساس سبک زندگی‌های وارداتی بسته‌بندی شدۀ تحمیلی تهاجم فرهنگی استفاده بکنیم، زحمات محققانمان به هدر رفته و جامعه به سرمنزل مقصود نخواهد رسید. 

 

 

اخبار مرتبط

- عضو شورای پژوهش بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: تولید محتوای آموزشی نیازمند برنامه پژوهشی و علمی است.
- توجه به ادیان و مذاهب اسلامی رویکرد ارزنده بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی است
- بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی فضایی سالم برای تحقیق و پژوهش ایجاد کرده است.
- بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی پیشانی پژوهش در شرق کشور است.
- رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی خبر داد: افزایش همکاری مشترک علمی- پژوهشی دو نهاد آموزشی و پژوهشی آستان قدس رضوی
- وظیفه بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی ترویج و توسعه فرهنگ زیارت است.
- معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی: کتب بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در زمره برترین آثار حوزه پژوهش هستند.
- معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی: بنیاد پژوهش‌های اسلامی در زمینه تولیدات کتب مرجع پیشگام است.
- دکتر امیر سلمانی رحیمی: تأمین نیازهای فرهنگی زائران از اهداف بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است.
- مجموعۀ ده جلدی «موسوعة الحدیث النبوی؛ عقیدتاً، شریعتاً و خلقاً» معرفی شد.
- کتاب «سید بغداد» ترسیمی دقیق از اوضاع بغداد و زندگانی امام موسی کاظم(علیه السلام ) است.
- رونمایی از 5 اثر بنیاد پژوهش‌های اسلامی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد
- حضور بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در بیستمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی انجام می‌شود؛ ارائه خدمات مشاوره رایگان در حوزه پژوهش و مقاله نویسی