نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/18     ساعت:   19:28:42
بازدید:   238
 
 
مدیر مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت دانشگاه علوم اسلامی رضوی: بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی آبروی علمی و پیشانی فرهنگی آستان قدس است.

حجت الاسلام اصغری در حاشیه بازدید از نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری گفت: بنیاد یک نهاد ماندگار، آبروی علمی و پیشانی فرهنگی آستان قدس است.


به گزارش روابط عمومی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر اصغری، در حاشیه بازدید از غرفه بنیاد در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری، ضمن گرامی داشت این هفته، بنیاد را یک نهاد ماندگار دانست که تولیت فقید آن را تأسیس کرد و به نوعی آبروی علمی و پیشانی فرهنگی آستان قدس به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: این بنیاد دارای آثار فراوان و مفیدی است و جایگاه تأثیر گذاری در پژوهش اسلامی در جهان اسلام دارد و بارها آثار آن به عنوان آثار برگزیده در شاخه‌های مختلف علوم اسلامی  شناخته شده است.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه علوم اسلامی رضوی در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد که بنیاد برای تأثیرگذاری بیشتر، می‌بایست از حالت پژوهش‌های سنتی خود را خارج نموده و شیوه‌های نوین پژوهشی را سر لوحه کار خود قرار دهد و به حوزه‌های جدید پژوهش اسلامی مانند حقوق بین الملل، فقه رسانه،  فقه منابع طبیعی، فقه سلامت، جامعه شناسی، روانشناسی و دیگر علوم وارد شود و برای تحقق این مهم، می‌بایست به برون‌سپاری کارهای پژوهشی روی بیاورد تا بتواند از ظرفیت‌های موجود استفاده لازم را ببرد.

مدیر مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت دانشگاه علوم اسلامی رضوی در ادامه افزود: برای این کار ابتدا باید عرصه‌ها شناسایی شود و پس از آن موضوع شناسی صورت گیرد و در کنار موضوع شناسی باید به نیازها و مشکلات توجه ویژه شود؛  پس از آن باید پژوهشگرهای برتر هر عرصه را شناسایی کرد و از ایشان برای همکاری دعوت به عمل آورد و طرح‌های پژوهش را با نظارت گسترش داد؛ این کار سبب انقلابی جدید در پژوهش‌های اسلامی خواهد شد و جای خالی این کار به شدت در عرصه پژوهش‌های اسلامی در علوم جدید حس می‌شود و چه بهتر که این کار توسط بنیاد صورت گیرد.

وی در پایان با معرفی مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت دانشگاه علوم اسلامی رضوی خاطر نشان کرد: این مرکز بنا به تأکید تولیت معزز آستان قدس رضوی و ریاست دانشگاه علوم اسلامی رضوی شکل گرفته و به تازگی کار خود را آغاز نموده است و فعالیت خود را در سه حوزه پژوهش، آمورش و مشاوره ادامه می‌دهد و امید است که در این عرصه نیز شاهد همکاری بیشتر بین بنیاد و مرکز تخصصی وقف باشیم و به همین دلیل است که مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از اعضای شورای سیاست‌گذاری این مرکز است.