نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/19     ساعت:   17:06:00
بازدید:   176
 
 
رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: ضرورت توجه به نیازهای فکری نسل آینده‌ از سوی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی

رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی بر ضرورت توجه به نیازهای فکری نسل آینده‌ از سوی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی تأکید کرد.


رضا خوراکیان، در دیدار با مدیر عامل، معاونان و مدیران گروه‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: در حال حاضر شناخت درستی نسبت به نیازهای فکری نسل آینده‌ وجود ندارد و ضروری است تا منابع و معارف دسته اول به همگان معرفی شود که این یکی از وظایف بنیاد پژوهش‌های اسلامی است.

وی ادامه داد: بسیاری از مؤسسات و مراکز با ظرفیتهای فرهنگی، تبلیغی و ترویجی آستان قدس رضوی آشنا نیستند و تأمین، پشتیبانی فکری و ارائه نقشه راه باید از رویکردهای بنیاد پژوهش‌ها باشد.

خوراکیان با تأکید بر اینکه حرکت ما باید در مسیر مرجعیت علمی باشد، اظهار کرد: یکی از اقداماتی که باید انجام شود ارتباط با جوامع بین‌الملل با استفاده از ابزارهای نوین است و ضروری است تا محققان و پژوهشگران این بنیاد با دیگر مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه‌ها ارتباط داشته باشند و جلسات مناظره با حضور نخبگان برگزار کنند.

وی با بیان اینکه نخستین و اصلی‌ترین وظیفه ما خدمت صادقانه و همراهی با دیگر مجموعه‌ها است، اظهار کرد: خداوند اراده کرده تا نام و یاد اهل بیت(علیهم السلام) عالم‌گیر شود و امروز اهل تسنن نیز بیش از گذشته تشنه معارف اهل بیت(علیهم السلام) هستند و نیاز است تا به همه ابعاد این معارف پرداخته شود.

رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: جریان‌های تکفیری و داعش با هدف نفرت غیر مسلمانان از اسلام و ایجاد تفرقه به وجود آمدند و تمام تلاش خود را کردند تا جریانی را در داخل جهان اسلام هدایت کند تا به اهداف خود برسند اما به هدف خود نرسیدند.

در این دیدار همچنین، حجت الاسلام دکتر مرویان حسینی، مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این بنیاد، اظهار کرد: بنیاد پژوهش‌ها در وهله نخست پاسخ به نیازهای جامعه علمی و سپس پاسخ به نیازهای معرفتی مردم را مدنظر داشته و برای تولید کارهای پژوهشی سطح بالاتر ارتباط خود را با مؤسسات، دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و غیره گسترش داده و همین ارتباطات موجب شده تا هم افزایی بیشتری با این مؤسسات داشته باشد و از موازی کاری پرهیز کند.

حجت الاسلام جلائیان اکبرنیا معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد نیز، تصریح کرد: کار پژوهشی در این بنیاد روند پیچیده و سختگیرانه‌ای دارد تا اثر فاخر تولید کرده و پاسخگوی تمام نیازها باشد.

در بخش دیگری از این دیدار، حجت الاسلام دکتر راد، مسئول نمایندگی بنیاد در قم (در قالب ویدئو کنفرانس)، با اشاره به فعالیت این نمایندگی از بدو تأسیس تاکنون، گفت: در مدت یکسالی که از تأسیس نمایندگی این بنیاد در قم می‌گذرد به ابعاد مختلف پرداخته شده تا علاوه بر تبیین نقش علمی آستان قدس به ظرفیت‌های ممتازی که در شهرهای مختلفی همچون قم، تهران، کرمان، سنندج، ارومیه و دیگر مراکز علمی و پژوهشی وجود دارد، پرداخته شود.

دکتر مرتضی انفرادی مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی نیز، تبیین جایگاه، فرهنگ و سیره رضوی را از اهم فعالیت‌های بنیاد دانست و خاطر نشان کرد: اقدامات مثبتی توسط گروه فرهنگ و سیره رضوی صورت گرفته که از جمله آن تولید بیش از 230 اثر پژوهشی و تحقیقی، نظارت علمی بر طراحی نمادها رضوی، بررسی تاریخ شفاهی حرم مطهر در سه حوزه حرم، زیارت و فعالیت‌های آستان قدس به ویژه در شهرهای شلمچه و هویزه است.

در این جلسه همچنین، هریک از مدیران پژوهشی بنیاد، نسبت به اقدامات تحولی که در زمینه‌های مسائل پژوهشی، روش‌های میدانی در پژوهش، ارتباط و تعامل با مجموعه‌های آستان قدس رضوی برای تأمین نیازهای پژوهشی ایشان و بهره‌برداری از ظرفیت‌های علمی فضلای حوزوی و نخبگان دانشگاهی گزارش‌هایی ارائه نمودند.