نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/19     ساعت:   17:06:33
بازدید:   184
 
 
معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: احیای متون از عمده فعالیت‌های پژوهشی در بنیاد است.

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، احیای متون را از عمده فعالیت‌های پژوهشی در بنیاد دانست.


به گزارش روابط عمومی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام دکتر جلائیان اکبرنیا در حاشیه بازدید رئیس دفتر تولیت آستان قدس رضوی از بنیاد، با بیان اینکه این مرکز در امور پژوهشی دارای روندی علمی، پیچیده و سختگیرانه است، گفت: این سختگیری از این جهت است که اثر تولید شده، فاخر و پاسخگو به یک نیاز در جامعه باشد.

وی ادامه داد: وقتی از نیاز سخن می‌گوییم، دو بخش را شامل می‌شود؛ بخش نخست، نیازهای عموم جامعه و بخش دیگر نیازهای جامعه علمی است؛ اما بنیاد پژوهش‌ها با توجه به مأموریت‌های اصلی خود در مرحله اول پاسخ به نیازهای جامعه علمی را مد نظر داشته است. با این حال این مسئله باعث نشده است که بنیاد از پاسخ‌گویی به نیازهای عموم مردم نیز غافل شود.

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با تشریح عملکرد بنیاد در حوزۀ احیای متون، گفت: احیای متون که از بخش‌های مهم پژوهشی در بنیاد است، بخشی لازم برای جامعه علمی و پایه کار برای پژوهش‌های بعدی است؛ بنابراین در بنیاد توجه ویژه به کارهای بنیادی معطوف به نیازهای جامعه وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: برای اینکه ما از مأموریتمان دچار فاصله نشویم، چهارچوبی را در پذیرش طرح‌های علمی تعریف کرده‌ایم، بدین صورت که طرح پس از وصول به دفتر معاونت پژوهش و بررسی اولیه به گروه مربوطه ارجاع داده می‌شود.

حجت الاسلام دکتر جلائیان اکبرنیا  افزود: در حال حاضر نه گروه علمی در بنیاد فعال‌اند و کارهای علمی و پژوهشی را سامان می‌دهند؛ در روند کار بررسی طرح‌های پژوهشی، مسئول گروه مربوطه به بررسی ساختاری طرح پرداخته و سپس آن را به شورای علمی گروه ارجاع می‌دهد که در آنجا از نظر علمی و قابلیت اجرایی و تناسب با نیازهای جامعه علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ابراز کرد: نتیجه ارزیابی پس از جمع بندی به شورای پژوهش که متشکل از استادان مجرب است، واگذار می‌شود و پس از تصویب، طرح دوباره به  معاونت پژوهش ارجاع داده می‌شود و زمینۀ انتشار آن فراهم می‌گردد.
دکتر جلائیان اکبرنیا در پایان تصریح کرد: هر چند این چرخه طولانی است اما با تلاش فروان به دنبال سرعت بخشیدن به این فرآیند بوده‌ایم و با این حال، ضمن تلاش در سرعت بخشیدن، سعی در ارتقای سطح کیفیت نیز داشته‌ایم. از سوی دیگر به دنبال همکاری با مؤسسات و افزایش ارتباط با مرکز علمی نیز بوده‌ایم.