نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/19     ساعت:   17:07:14
بازدید:   172
 
 
با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ سمينار علمی «مطالعه ميدانی مردم شناختی حرم امام رضا(علیه السلام)» برگزار شد.

سمينار علمی «مطالعه ميدانی مردم شناختی حرم امام رضا(علیه السلام)» با همکاری دانشگاه‌ امام رضا(علیه السلام) و دانشگاه‌ علوم اسلامی رضوی، بنياد پژوهش‌های اسلامی و مرکز امور بين‌الملل آستان قدس رضوی برگزار شد.


كاتارينا مولر استاد دانشگاه توبینگتن آلمان در این سمینار که در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با حضور محققان این مرکز، دانشجویان دانشگاه‌ها و علاقه‌مندان برگزار شد، به تبیین و شرح پروژه‎ای با عنوان «منابع دینی» پرداخت.
وی که مجری این پروژه است، ابراز کرد: در این طرح 4 کار عمده انجام شده و در واقع به یک بازیابی و فهم مجدد از مفاهیم منابع مطالعات فرهنگ پرداخته شده است، همچنین تلاش شده تجربیات سیاسی اجتماعی از منظر منابع هر فرهنگ مورد بررسی قرار گیرد.
این محقق با بیان اینکه دین به عنوان سامانه نمادین و آکنده از نمادها مورد اهمیت است ادامه داد: منبع فرهنگ و تحولات اجتماعی از موضوعات قابل بحث در این طرح است و منابع دینی از موارد قابل توجهی است که در چارچوب مطالعات فرهنگ قرار دارد.
مولر افزود: در این پروژه همچنین بر روی این مسئله تاکید شده است که در کنار منابع اقتصادی، سیاسی، مادی و ملموس منابع فرهنگی قرار دارد. منابع در واقع رسانه‌ها و ابزارهای ملموس و غیر ملموس هستند که توسط افراد تولید و حفظ می‌شوند و در هویت و روابط اجتماعی مؤثر است.
وی به دیگر مباحث قابل بحث در این طرح پرداخت و ادامه داد: مفاهیم دینی و مقدس همچون خدا و خدایان در مطالعات ادیان و همچنین شخصیت‌های مقدس به شکل منابع فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به گفته این پژوهشگر پژوهش حاضر بر 4 محور استوار است که نخست فعالیت انسان‌ها در پایگاه‌های مختلف را بررسی می‌کند و همچنین عنوان می‌کند حرم مطهر رضوی پایگاه شهر مقدس مشهد است. محور دوم رابطه انسان با موجودات زمینی و آسمانی است که این رابطه‌ها می‌تواند با هم هم‌پوشانی داشته باشد.
مولر ادامه داد: اقتصاد مناسکی و رفتاری دیگر محور این پروژه است که مناسک را نوعی رفتار شکل‌یافته، قاعده‌مند و معطوف به خدا و مسائل دینی تعریف می‌کند و محور آخر تئوری ارزش‌هاست و به این نکته تأکید دارد که ارزش را هم باید همانند منابع تعریف کرد.
يادآور مي‌‎شود؛ كميته علمي بين‌المللي آستان قدس رضوي شامل دانشگاه‌های امام رضا(علیه السلام) و علوم اسلامی رضوی، بنياد پژوهش‌های اسلامی و معاونت امور بين‌الملل آستان قدس رضوی با همكاری مراكز دانشگاهي در داخل و خارج از كشور برگزاری كنگره‌ها، سمينارها و همايش‌های علمی را به منظور برقراری تعاملات و تبادلات علمی در دستور كار خود قرار داده است.

اخبار مرتبط