نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/20     ساعت:   17:48:51
بازدید:   130
 
 
بازدید گروهی از فعالان فرهنگی کشور سوریه از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

جمعی از فعالان فرهنگی از کشور سوریه ضمن حضور در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه آشنا شدند.


این هیئت 15 نفره در این بازدید با فعالیت‌ گروه‌های مختلف بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی آشنا شدند.

مسئول همکارهای علمی پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این مراسم به معرفی فعالیت‌های این مرکز اشاره کرد و گفت: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی یک مرکز فرهنگی است که برای گسترش معارف اسلامی در جهان اسلام تلاش می‌کند.

دکتر امیر سلمانی رحیمی اظهار کرد: سالانه بیش از 20 میلیون زائر  به این آستان مشرف می‌شوند که حدود 5 میلیون آنها غیر ایرانی هستند. به همین منظور این مرکز  در سه سطح فعالیت‌های فرهنگی خود را دنبال می‌کند.

وی ادادمه داد: سطح نخست تقویت باورها و بهره‌مندی بیشتر از زیارت امام رضا(علیه السلام) است. سطح دیگر فعالیت‌های این مرکز، در حوزه جهان اسلام است به جهتی که بخش عمده‌ای از زائران غیر شیعه هستند و سطح آخر، به تأسی از سنت امام رضا(علیه السلام) گفت و گو با ادیان و مذاهب دیگر است.

مسئول همکارهای علمی پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: مناظرات امام رضا(علیه السلام) با شخصیت‌های برجسته اهل سنت و صاحبان ادیان اعم از یهودی و مسیحی، درس بزرگی در راستای  بهره‌مندی بیشتر از فرصت‌های فرهنگی این امام همام است.

وی با اشاره به سال تأسیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی گفت: این مرکز از سال 1363 تأسیس شده است و در این مدت توانسته بیش از 2 هزار عنوان کتاب را منتشر و همچنین نشست‌ها و همایش‌هایی را در سطح بین‌الملل اسلامی و  ادیانی برگزار کند.

این پژوهشگر با بیان اینکه بنیاد به مسائل انسانی و آموزه‌های اسلامی در تعالی اخلاقی و همچنین هم‌فکری و هم زیستی مسالمت‌آمیز می‌پردازد، خاطر نشان کرد: این مرکز در نظر دارد تا پایان سال جاری، کنگره بین‌المللی «امام رضا(علیه السلام)  و گفت‌وگوی ادیان» را برگزار کند.

وی بیان کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی تا کنون آثاری را از شخصیت‍‌های برجسته کشور سوریه به چاپ رسانده است. و نیز اعلام آمادگی می‌کنیم، همکاری‌های بیشتری با کشور سوریه داشته باشیم و آثار شخصیت‌های برجسته این کشور را  به چاپ برسانیم.