نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/20     ساعت:   08:14:14
بازدید:   203
 
 
به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد: نشست تخصصی «مسئله چیست؟ حجاب یا عفاف؟»

نشست تخصصی «مسئله چیست؟حجاب یا عفاف؟» از سری نشست‌های همایش الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی به همت نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.


نشست تخصصی «مسئله چیست؟حجاب یا عفاف؟» از سری نشست‌های همایش الگوی زندگی عفیفانه با رویکرد اسلامی در تالار امام مهدی(عجل الله) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد. 

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر سالاری فر و حجت الاسلام والمسلمین دکتر پسندیده و دکتر کافی به سخنرانی پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا سالاری فر، اظهار داشت: این طور نیست که هر زنی حجاب داشت، عفاف هم دارد اما قطعاً حجاب یکی از نشانه‌های عفاف است.

عضو گروه علوم انسانی دانشنامه زن مسلمان با بیان این که باید حدود عفاف را وسیع تر از حجاب ببینیم، گفت: در مباحث اخلاقی و روانشناسی هم تأکید ما بر مسئله عفاف است و حجاب هم به عنوان یکی از ابعاد آن شناخته می‌شود.

این استاد دانشگاه با بیان این که در جامعه عفیف، حجاب هم هست، گفت: البته اگر زنی بی حجاب بود، این طور نیست که بگوییم حتماً این زن غیر عفیفه است، اما قطعاً حد نصابی از عفاف را ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین سالاری فرد با بیان اینکه عفاف و حجاب ارزش مهمی در آموزه‌های اسلامی دارد که در همه ادیان الهی نیز مشترک است، گفت: عفاف طیف گسترده‌ای از رفتارها و حالات تعاملی زن و مرد از پوشش تا شیوه گفتار، نگاه، راه رفتن، استفاده از زیورآلات و آرایش کردن را دربر می‌گیرد و عبارت از خویشتنداری از رفتار جنسی و عاطفی خارج از حدود شرعی است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، با بیان این که رعایت عفاف آثار مثبتی بر اخلاق و معنویت در سطح فردی دارد، گفت: مبانی روان شناختی مقتضی رعایت عفاف در روابط انسانی شامل حیا، حریم طلبی، پیشگیری از نگاه جسمی و جنسی به زن، تعدیل نیاز جنسی در روابط انسان، لزوم مهار نیاز خودآرایی زنان و نیاز به سلامت روانی و جسمی می‌شود.