نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/09/28     ساعت:   07:20:37
بازدید:   230
 
 
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی مجهتدی آگاه به مسائل راهبردی و استراتژیک جهان اسلام بود.

پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، مجهتدی آگاه به مسائل راهبردی و استراتژیک جهان اسلام بود.


دکتر امیر سلمانی رحیمی در سالروز درگذشت آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی، اظهار کرد: آیت الله استاد محمد واعظ‌زاده خراسانی استادی فرزانه، مجتهدی نواندیش و درد آشنا و مورخی آشنا به زوایای پنهان تاریخ سراسر التهاب اسلام و قرآن‌پژوهی نوآور، جهان‌دیده‌ای دلسوز و درس‌آموخته‌ای از نسل عالمان مجاهد و بی ادعا بود.

وی با بیان اینکه فعالیت در مسیر وحدت و تقریب مذاهب امری حیاتی برای مسلمانان است، تصریح کرد: بحث تقریب مذاهب و مرجعیت علمی ائمه اطهار(علیهم السلام) مهم‌ترین مسئله‌ در جهان اسلام است و در حال حاضر به لحاظ فرهنگی، مهم‌ترین مسئله‌ای که چهره اسلام را مخدوش کرده است، بحث تکفیر و تروریسم است.

مسئول همکارهای علمی پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: مرحوم آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی نگرشی عمیق نسبت به جهان اسلام داشت و باورش برخاسته از علم و اجتهاد بود. او متوجه این مسئله بود که اگر بخواهیم دین اسلام را ترویج و گسترش دهیم باید به موضوع وحدت توجه کنیم.

وی افزود: امروزه مسئله‌ای که متوجه جهان اسلامی است این است که وهابیت و عربستان در یک طرف و جمهوری اسلامی ایران در طرف دیگر قرار دارد. ما نیز به عنوان یک مسلمان از این قضیه که همفکرانمان در کشورهای عراق، افغانستان، سوریه و... به وسیله مسلمانان دیگر کشته می‌شوند رنج می‌بریم.

پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: مسئله وحدت و هویت واحد مسلمان و باور به آن بسیار مهم است. آیت الله واعظ زاده با تمام وجود به این باور ایمان داشت.

وی خاطر نشان کرد: آن‌چیزی که امروزه اهمیت دارد بحث مرجعیت علمی است. اگر کسی طریق درست را می‌خواهد  باید به سراغ مرجعیت اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) برود و با اتکا به قرآن مجید و سنت پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) راه درست را انتخاب کند.

سلمانی رحیمی با اشاره به تألیف کتاب «شیخ تقریب» به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت این عالم ربانی گفت: سال گذشته این اثر را با رویکرد معرفی شخصیت آیت‌الله واعظ‌زاده خراسانی به طلاب و دانشجویان به رشته تحریر در آوردم،  این اثر با تکیه بر تجربه‌ای شخصی و منابعی محدود به مخاطبان عرضه شد.

این پژوهشگر اظهار کرد: دوستداری ایشان و طرفداری از اندیشه‌های زلال و خیرخواهانۀ او،  به من جرئت داد تا دست به قلم برده، برای سومین بار از این چهرۀ ماندگار بنویسم.