گروه نشریات ادواری(نشریه مشکوة)

فصلنامه مشکوة  (به صاحب امتیازی بنیاد پژوهش های اسلامی) اولین نشریه علمی آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. این مجله با گرایشِ معارف قرانی- حدیثی و فرهنگ اسلامی از سال 1361 منتشر می شود .مخاطبان اصلی، اساتید و دانش آموختگان حوزه و دانشگاه هستند. رشد علمی و ارتقای کیفی مقالات و نیز رعایت گرایش یاد شده ، سبب شد تا در سال 1375 به دریافت رتبه علمی- ترویجی از سوی کمیسیون بررسی نشریات نایل شود. در سی و پنجمین سال نشریه، اینک شاهدِ انتشارِبیش از 1400 مقاله  در131 شماره  درحوزه علوم و معارف اسلامی هستیم.

 محتوای مقالات

 هر چند موضوع مقاله های مشکوة دردو دهه اول وتا قبل از دریافت رتبه علمی- ترویجی گسترده و متنوع  بود، اما با اندکی اغماض می توان همه مقالات را در دو بخش (قران و حدیث) و (تاریخ و فرهنگ اسلامی) یعنی همان گرایش کنونی نشریه دسته بندی و تنظیم کرد.    

   در یک نگاه کلى، محتواى اصلى مقاله ‏هاى بخش اول، اعتقادى، اخلاقى و حقوقى است که با محوریت قرآن و سنت، جهان‏بینى اسلام را تبیین می ‏کند، و در بخش دوم مقاله‏ هاى تاریخ، فرهنگ و تمدن اسلامى و تأثیر اسلام و مسلمانان در زمینه‏ هاى ادبى، اجتماعى و جغرافیایى آمده که در واقع فرهنگ و تمدن غنى، انسان‏ساز و تأثیرگذار اسلام را نشان می ‏دهد. در بخش اول علوم و معارف اسلامى با استفاده از قرآن و سنت تبیین و تفسیر شده، و در بخش دوم موقعیت اسلام در اقصى نقاط جهان و رفتار مسلمانان در حوزه ‏هاى مختلف بازتابانیده شده است. شاید بتوان مشکوة را دو نیمه کرد که نیمى به جهان‏ بینى اسلام و نیمى به عملکرد مسلمانان نظر دارد، و نشان می ‏دهد در دوره‏ ایى که مسلمانان برداشت درستى از دین داشته و آن را در عمل پیاده کرده‏اند، جهان اسلام پیشرفت چشمگیرى

داشته است.

یادآور می ‏شود مشکوة در حیات سی و پنج ساله‏ اش به مناسبت، ویژه ‏نامه‏ هاى زیر را منتشر کرده است:

ویژه رحلت امام خمینى، شماره 23 و 24، تابستان و پاییز 1368؛ ویژه کنگره کتاب و کتابخانه در تمدن اسلامى، شماره 47، تابستان 1374؛ ویژه یکصدمین سال تولد امام خمینى، شماره 62-65، سال 1378؛ ویژه امام علی ‏علیه السلام، شماره 68 و 69، پاییز و زمستان 1379؛ ویژه امام رضاعلیه السلام، شماره 72 و 73، پاییز و زمستان 1380؛ ویژه امام حسین ‏علیه السلام، شماره 76 و 77، پاییز و زمستان 1381؛ ویژه پیامبر اعظم ‏صلى الله علیه وآله، شماره 92 و 93، پاییز و زمستان 1385؛ ویژه اتحاد ملى و انسجام اسلامى، شماره 96 و 97، پاییز و زمستان 1386؛ ویژه اصلاح الگوی مصرف، شماره 105، زمستان 1388؛ ویژه تمدن نوین اسلامی، شماره 128، پاییز 1394.

 فهرست مقالات در یکصدمین شماره‏

فصلنامه مشکوة به مناسبت یکصدمین شماره و براى اطلاع‏ رسانى به جامعه پژوهش و کاهشِ زمان جست‏جوىِ محققان، اقدام به تهیه فهرست مقاله‏ هاى خود نموده است. فهرست یکصد شماره مجله (بیش از یک هزار مقاله) در دو قسمت: فهرست موضوعى  الفبایى مقاله ‏ها و  فهرست الفبایى پدیدآورندگان (نویسنده و مترجم) تنظیم شده است. همچنین در شماره های  121،110، و131  مقالات به صورت موضوعی فهرست و دسته بندی شده است.

چشم‏ انداز و راهبردها

1- سیاست کلى مشکوة همواره بر آن بوده است تا ضمن کسب مدارج علمى و مقبولیت در مجامع حوزوى و دانشگاهى از اهداف اساسنامه‏اى بنیاد پژوهشهاى اسلامى و فراتر از آن منویّات و رسالت فرهنگى آستان مقدس رضوى دور نماند.

2- اهتمام به نوآورى و روزآمدى مطالب و تأکید بر خرافه‏زدایى، عمل‏گرایى و مباحث کاربردى، با توجه به نیازهاى علمى - فرهنگى امروز جامعه اسلامى و نسل جوان و استفاده بهینه از توان محققان بنیاد و دیگر مراکز پژوهشى تا حد سفارش مقاله در همان گرایش مجله.

3-  مساعدت در شکل گیری و نهادینه کردن فرهنگِ پژوهشِ گروهى در عرصه تحقیقات اسلامی. 4.برخوردارى آثار ارسالى از نظریه یا فرضیه‏اى جدید، مسئله‏اى تازه، روش و ابزار نو، یا رهیافت و قرائتى جدید، از طریق تعامل بیشتر با دیگر نشریات و مراکز علمى و دستیابى به بایسته‏هاى پژوهش و پرهیز از کارهاى تکرارى.

4- تأکید بر ظاهرى آراسته و چشم‏نواز به لحاظ (قطع، حروفچینى، طراحى جلد و صفحه‏آرایى) متناسب با ضرورت‏هاى کنونى و هماهنگ با محتواى مجله و نوع مخاطبان.

گستره توزیع

 نشریه مشکوة علاوه برتوزیع داخلی ، از طریق رایزنى های فرهنگى  توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى به چندین کشور ارسال می ‏شود. همچنین نمایش متن مقاله ‏هاى آن از طریق پایگاه  های ذیل قابل دسترسى است:

بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی     www.islamic_rf.ir 

بانک اطلاعات نشریات کشور          www.magiran.com 

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام       www.isc.ac.ir 

پایگاه مجلات تخصصی نورwww.noormagz.com                                                                  

                                                                     

 شناسنامه  نشریه

       گرایش : معارف قرآن و حدیث وفرهنگ اسلامی

       صاحب امتیاز:  بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی

       مدیر مسئول و سر دبیر: دکتر محمد مهدی رکنی یزدی

       مجوز انتشار : 21/10256

       مخاطبان هدف :  فرهیختگان جامعه به ویژه اساتید و دانش آموختگان حوزه و دانشگاه   

       رتبه علمی :  علمی- ترویجی

       دوره انتشار: فصلنامه

       تاریخ نشر اولین شماره : پاییز 1361     

       گستره توزیع: سراسری

      آدرس پست الکترونیک: mishkat@islamic-rf.ir

      تلفن: 32232501-051 دورنگار: 32230005

      زبان نشریه : فارسی - انگلیسی

      شماره ISSN : 1683-8033

      قطع : وزیری      قیمت :  40000 ریال

   

 نشانی:   مشهد،حرم مطهر،دوربرگردان بست طبرسی،بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی

     صندوق پستی:  366  /91735